Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pod autem praskl na Lipně led

Česko

Až do 11. února čekali letos policisté na první případ řidiče, který se při riskantní jízdě po zamrzlé hladině jezera propadne pod led.

Černého Petra si tentokrát vytáhl známý lipenský podnikatel Vladimír Šlégr.

LIPNO NAD VLTAVOU Tak dlouho se jezdí s autem po ledě, až se auto propadne. Přestože se o platnosti tohoto hesla přesvědčilo na přehradě Lipno už mnoho lidí, v pondělí večer se pod zamrzlou hladinu jezera propadl další řidič. Za volantem terénního BMW neseděl žádný nezkušený „lufťák“ z Prahy, ale jeden z nejznámějších lipenských podnikatelů Vladimír Šlégr. Stejně jako v minulosti se ale zdá, jako by místní lidé byli na možnost propadu pod led dokonale připraveni – alespoň co se týká fyzické kondice. Podnikatel údajně nedostal ani rýmu.

„Když se auto začalo propadat, otevřel jsem okénka a počkal, až do auta začne natékat voda. Mezitím jsem na led vyházel bundu, peněženku a další osobní věci,“ popisuje průběh nehody Šlégr. Poté prolezl okénkem, skrčil se tak, aby se mohl nohama odrazit, a stylem „žabák“ přeskočil polámanou kru. „Dopadl jsem na břicho na rovný led, který už se naštěstí neprobořil, a plazil se zhruba třicet metrů ke břehu,“ popisuje dramatické chvíle Šlégr. Do vody se údajně stejně propadl, ale až tam, kde stačil: „V tu chvíli jsem se obrátil a viděl, jak auto zmizelo pod hladinou.“ Husí kůže z toho, co se vlastně mohlo stát, mu údajně naskočila až mnohem později. „V tu samotnou chvíli jsem uvažoval poměrně klidně,“ tvrdí Šlégr. Ve Frymburku došel ke známým, kteří ho tentokrát bezpečnou cestou po hrázi dovezli na druhý břeh Lipna do jeho hotelu. Zároveň nehodu na ledě oznámil policii. „Byla to shoda náhod, protože led si před jízdou vždycky pečlivě prověřuji. Jenže teď byla přímo v místě, kde jsem se propadl, nějaká kapsa. Síla ledu tam byla oproti vedlejším místům poloviční,“ popisuje Šlégr. Přestože si po krátké plavbě v ledové vodě Lipna údajně nedal ani čaj, netrpí žádnými zdravotními potížemi. Jeho auto ještě v noci vytáhli hasiči.

S největší pravděpodobností ale bude muset zaplatit pokutu za přestupek, protože svou nehodou mohl ohrozit kvalitu vody. „Prvotní šetření dospělo k závěru, že na životním prostředí zřejmě žádná škoda nevznikla,“ říká českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková. Před pondělním případem se auto do Lipna propadlo naposledy loni. Lidé si totiž jízdou přes led mohou zkrátit cestu o desítky kilometrů. Zatímco ale stovky automobilů přejedou zamrzlou hladinu bez problémů, čas od času se najdou řidiči, kteří při oblevě své auto utopí. Nekorunovaným králem lipenských „zimních plavců“ se ale stal před dvanácti lety bývalý armádní generál Florián Rygál, který se propadl pod led dokonce s traktorem.

***

„Když se auto začalo propadat, otevřel jsem okénka a počkal, až do auta začne natékat voda,“ říká Šlégr

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...