Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pod koš nabíhá zásadně zleva

Česko

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Političtí komentátoři v USA nedávno hledali sportovní analogii, kterou by charakterizovali napínavý souboj o prezidentskou nominaci mezi Barackem Obamou a Hillary Clintonovou v demokratických primárkách. A pomohli si příkladem z amerického fotbalu.

Poslední finále národní ligy zvané Super Bowl mělo podle nich následující obsazení. Do role podceňovaných New York Giants obsadili žurnalisté Obamu. Neporažení New England Giants jim zase mnohem víc připomínali sílu a zkušenosti politicky ostřílenější Clintonové. Jenže začátkem února se odehrálo před 73 tisíci diváků na stadionu v Arizoně velké překvapení. Giants dokázali do té doby pouze vítězící Patrioty porazit 17:14.

A novináři přidali k výsledku důležitý dovětek, že podobně by mohl skončit volební duel demokratických favoritů.

Pak by byl Obama na nejlepší cestě do křesla v Oválné pracovně. Pokud by se mu podařilo dotáhnout kampaň do úspěšného konce, znamenalo by to zlom. John F. Kennedy si oblíbil jachting, Bill Clinton zase během osmi let v nejvyšší funkci piloval golfové schopnosti.

Obama by se stal nejen prvním americkým prezidentem tmavé pleti, ale i prvním nájemníkem Bílého domu, který holduje basketbalu. Už několikrát se o něm zmínil jako o „první lásce“. Palubovka byla podle něj také prvním místem, kde mít tmavou pleť neznamenalo nevýhodu.

Obamovy schopnosti pod košem není třeba podceňovat. Bývalá hvězda NBA z osmdesátých let Ricky Green měl možnost si s prezidentským kandidátem zahrát v roce 2004 během jeho kampaně před volbami do Senátu. „Upřímně jsem si myslel, že na to nebude stačit,“ tvrdil Green. Realita byla trochu jiná. „Určitě je nadprůměrný hráč,“ vyprávěl bývalý profesionál. Na tom by se určitě shodl s Obamovým kamarádem z dětství Martinem Nesbittem. „Dokáže najít taktiku, jak porazit někoho na první pohled zdánlivě silnějšího,“ vybavil si přednost budoucí politické hvězdy na hřišti.

K basketbalové partii „jeden na jednoho“ vyrazil Obama i loni v prosinci. Soupeřem mu byl redaktor prestižního časopisu Sports Illustrated S. L. Price. Ten přidal další zajímavý postřeh: „Jako správný liberální demokrat nabíhá Obama pod koš zásadně zleva.“

Ale nejen basketbalem je živ člověk. Když se v deníku Chicago Tribune zeptali Obamy, pro jakou činnost má skrytý talent, bez dlouhého přemýšlení odpověděl: „Jsem docela dobrý hráč pokeru.“

Třeba dokáže i tuto vlastnost v politice využít.

Autor: