Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Už nejste člen, napsalo KOVO Středulovi. Pokud se to potvrdí, nemůže vést odbory

Josef Středula (7. prosince 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předákovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi loni v prosinci zaniklo členství v jeho domovské organizaci KOVO Vítkovice kvůli nezaplacení příspěvků. Pokud v tu dobu nebyl členem jiných odborů, nemohl ani vést odborovou centrálu, upozornil deník Blesk. Sám Středula řekl, že byl a stále je členem svazu KOVO.
  12:57aktualizováno  13:06

Největší odborovou centrálu v zemi vede Středula od roku 2014. Naposledy ho odboráři zvolili do čela ČMKOS na další čtyřleté období v dubnu 2022. Deník Blesk ve středu zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská organizace vítkovických oceláren loni začátkem prosince.

Napsala mu, že nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023.

Mluvčí odborového svazu KOVO Jan Exner na dotazy iDNES.cz reagoval pouze slovy: „Josef Středula je členem OS KOVO. Ostatní věci, na které se ptáte, jsou interními záležitostmi odborového svazu.“

Zánik mandátu předsedy centrály

Podle stanov svazu KOVO však členství zaniká „uplynutím pěti kalendářních měsíců, během nichž člen nezaplatil členský příspěvek“. Člen posílá procento z čisté mzdy, odměny z dohod či penze. Platba má přijít nejpozději do konce měsíce, ve kterém je splatná výplata či důchod, uvádějí svazové stanovy.

Podle statutu ČMKOS mandát u volené funkce zaniká mimo jiné vždy skončením členství v odborovém svazu. Pokud Středula nebyl podle deníku Blesk, který s informací přišel jako první, členem jiných odborů, zanikl mu automaticky i mandát předsedy centrály. Deník se odvolává na vyjádření právníka. Píše, že Středula nevysvětlil, jak situaci vyřešil.

„Byl jsem a stále jsem členem KOVO,“ řekl ve středu Středula. Uvedl, že členem svazu KOVO je tři desetiletí a příspěvky dorovnal už loni. Záležitost je podle něj interní. V pondělí se tématu dotkla i rada ČMKOS, která jednala on-line. Zástupce KOVO na ní uvedl, že Středula je dál členem svazu.

„Je to interní záležitost“

Blesku to řekl i předák KOVO Roman Ďurčo a předsedkyně základní organizace Renáta Pluskalová. „Je to interní záležitost v rámci Odborového svazu KOVO a pan Středula je pořád členem Odborového svazu KOVO. Více se k tomu opravdu nebudu vyjadřovat,“ poznamenal ve středu Ďurčo.

27. listopadu 2023

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Nejpočetnějším svazem je právě KOVO, který před svým zvolením do čela centrály řídil Středula. V čele svazu od roku 2022 stojí Ďurčo.

Ten předsedal od roku 2015 Středulově domovské organizaci vítkovických oceláren. Volby šéfa ČMKOS by měly být za dva roky na jaře. Středulovu pozici v čele odborů poznamenala podle dřívějších informací jeho kandidatura v prezidentské volbě i její stažení před prvním volebním kolem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!