Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podmíněné ano pro Lisabon

Česko

Zápas o „Lisabon“ - Německý ústavní soud dal s výhradami zelenou reformní smlouvě EU

Lisabonská smlouva není v rozporu s německou ústavou, konstatoval tamní ústavní soud. Proces ratifikace byl však pozastaven.

KARLSRUHE/PRAHA Schvalování Lisabonské smlouvy v Evropě pomalu klopýtá dál. Německý ústavní soud včera rozhodl o tom, že dohoda není v rozporu s tamním ústavním pořádkem. Nevyhověl tak stížnostem některých poslanců, kteří se zaštitovali tím, že smlouva přenáší příliš mnoho pravomocí do Bruselu.

Zároveň však ratifikaci zastavil s odůvodněním, že může pokračovat až poté, co budou posílena spolurozhodovací práva německého parlamentu v evropských otázkách. Spolkový prezident Horst Köhler proto musí s připojením svého podpisu pod dokument zatím počkat. Spolková vláda už nicméně připravila zvláštní časový plán, který by měl umožnit rychlé schválení potřebného doprovodného zákona tak, aby Lisabonu již nic nestálo v cestě. Poslanci v Německu proto budou muset přerušit prázdniny, aby o samotném zákonu mohli v září hlasovat.

Včerejší verdikt provázelo značné napětí. Kdyby se tribunál postavil proti smlouvě, znamenalo by to prakticky její konec. To se ale nestalo. V dopoledních hodinách totiž skupina soudců v červených talárech v Karlsruhe oznámila pro mnohé příznivý verdikt. „Základní zákon (německá ústava, pozn. red.) říká ano Lisabonské smlouvě, ale na národní úrovni požaduje posílení parlamentní odpovědnosti za integraci,“ uvedl podle německých médií předsedající soudce Andreas Vosskuhle. „Soud věří, že poslední překážka před dokončením ratifikace bude odstraněna rychle,“ dodal.

V čem je problém? Ústavní soud mimo jiné chce, aby případné změny Lisabonské smlouvy schvalovaly obě komory německého parlamentu. Jak uvedla ČTK, to by mělo platit i v případě, že EU bude chtít rozšířit své pravomoci o vydávání trestních zákonů.

„Padla další překážka“ Kancléřka Angela Merkelová rozhodnutí soudu přivítala. Podle ní se jednalo o „dobrý den pro Lisabon“. Dodala, že smlouva „překonala další překážku“.

Předseda Evropské komise José Barroso měl také z vyjádření soudu radost. Zdůraznil, že se uvolnila cesta pro hladké dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy v Německu. Jako poražený se však necítil ani poslanec CSU Peter Gauweiler, který spolu s dalšími kolegy zejména z postkomunistické Levice stížnost k soudu adresoval. Verdikt podle něj přihlédl k tomu, že se Evropa skládá z různých „vlastí“. „Národ velmi posílil. Jde o velké vítězství,“ citoval ho server týdeníku Der Spiegel.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...