Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podmola nezastavila ani zlomenina

Česko

PRAHA Na začátku října prožil drsnou zkušenost. Český jezdec freestyle motokrosu Libor Podmol utrpěl po jednom ze skoků otevřenou zlomeninu klíční kosti.

O dva a půl týdne později už ale znovu závodil. A riziko se mu vyplatilo. V neděli se stal mistrem světa FMX, když ovládl i závod v brazilské Fortaleze.

„Jsem šťastný, že to vyšlo. Nadělil jsem si opravdu moc pěkného Ježíška,“ usmíval se včera Podmol na setkání s novináři po návratu do Česka. Pro šestadvacetiletého jezdce to byl premiérový triumf. Třikrát se totiž v seriálu MS umístil na druhém místě.

Muž s přezdívkou „Mouka“ si tak užil bujarých oslav na místě nedělního závodu. „Oslavil jsem to na after party po závodě s dalšími jezdci. Druhý den jsme pokračovali na pláži. Můžu jen říct, že Brazilky mají velké zadky,“ usmíval se šampion. „Ještě to určitě budu slavit tady v Čechách,“ dodal.

Podmol před sezonou odjel na tři měsíce do USA, kde kvalitně potrénoval a našel i nové sponzory. Ročník zahájil triumfy v Berlíně a v Basileji, ale pak přišlo klání série X-Fighters v Římě.

„Cítil jsem se tam dobře, vyšly mi tréninky. Ale před kvalifikací jsem nezvládl jeden skok. Skončil jsem na zemi deset metrů od motorky s velkou bolestí v rameně. A něco mi z něj i koukalo,“ líčil.

Podmol utrpěl otevřenou zlomeninu klíční kosti. V Římě ale podstoupil jen základní ošetření a autem se vydal do Prahy za svým lékařem. Cestou se vždy zastavil na benzinové pumpě a dával si injekci proti bolesti...

„Honilo se mi v hlavě, jak to není dobré, jak jsem si zničil kariéru. Na druhou stranu jsem se ale kousnul, protože už mě nebavilo být věčně druhý. Za dva a půl týdne jsem se dokázal v Rize postavit na motorku a získal jsem důležité body, abych zůstal v kontaktu se soupeři.“

Poté absolvoval úspěšné závody ve Vídni a Ostravě a vše završil triumfem v Brazílii. „I když to dlouho vypadalo špatně. Dva dny jsem čekal na ztracenou tašku, bez které bych nemohl závodit,“ přiznal Podmol. „Doufám, že mi titul pomůže udělat si lepší jméno, a doufám, že příští rok přijde pozvánka na X Games, jediný závod, na kterém jsem ještě nikdy nebyl. Je to taková olympiáda extrémních sportů.“

Autor: