Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podmořská srážka nukleárních titánů

Česko

Hluboko v Atlantském oceánu se nedávno střetly dvě jaderné ponorky. Kolize plavidel Velké Británie a Francie údajně mohla skončit velmi tragicky.

LONDÝN/PRAHA „Potenciální následky jsou nepředstavitelné. Je velmi nepravděpodobné, že by mohla nastat jaderná exploze. Únik radioaktivity ale možný byl. A co je ještě horší, mohli jsme ztratit posádku a raketové hlavice. To by byla národní katastrofa,“ řekl britskému deníku The Sun nejmenovaný vysoký zdroj z britského námořnictva v reakci na kolizi dvou jaderných ponorek v Atlantském oceánu.

Co se vlastně stalo? Na začátku února se během rutinní mise srazila hluboko ponořená britská jaderná ponorka HMS Vanguard s francouzskou Le Triomphant. Obě vážně poškozená plavidla poté zamířila na opravu - britské do skotského Faslanu, francouzské do Brestu.

Oficiální místa byla, co se týče incidentu, v obou zemích nejprve skoupá na slovo, posléze jej však potvrdila. Při střetu ponorek údajně nehrozila nukleární apokalypsa. Ohrožená prý nebyla ani posádka, která na obou plavidlech čítala dohromady asi 240 námořníků. „Ponorky se dostaly do kontaktu ve velmi nízké rychlosti... Nikdo nebyl zraněn,“ uvedl jeden z představitelů britského námořnictva.

Přesná příčina incidentu je zatím neznámá. Podle britského listu je však možné, že oba stroje disponovaly tak moderními zařízeními proti odhalení sonarem, že se prostě vzájemně nespatřily. Někteří odborníci citovaní BBC se domnívají, že šance na podobnou srážku se rovná jedné ku milionu. Vyšetřování v obou zemích pokračuje.

Příznivci odzbrojení zděšeni Pro představitele některých nevládních organizací incident představoval noční můru. „Kolize dvou ponorek s jadernými reaktory a jadernými zbraněmi na palubě mohla vyústit v rozsáhlý únik radiace a rozházet po mořském dně množství jaderných hlavic,“ prohlásila například šéfka hnutí za jaderné odzbrojení CND Kate Hudsonová.

Oba stroje patří ve svých zemích k páteřním plavidlům. Ponorka Vanguard má hmotnost asi 16 tun a je 150 metrů dlouhá. Francouzský stroj je kratší pouze o několik málo metrů. Vanguard patří mezi čtveřici jaderných ponorek, které jsou vybaveny sofistikovanými střelami Trident. Může jich vézt až šestnáct. Podobně je na tom i Triomphant, která je jednou ze čtyř francouzských ponorek s nukleární výzbrojí.

Autor: