Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odpusťme novým podnikatelům zálohy na sociálním pojištění, navrhuje novela

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Začínající podnikatelé možná nebudou muset po určitou dobu od zahájení samostatné výdělečné činnosti platit zálohy na sociální pojištění. Pojistné by odvedli až při jeho řádném ročním zúčtování. Předpokládá to novela o pojistném na sociální zabezpečení, kterou předložila pětice poslanců ze všech koaličních stran. Opatření by mělo podle nich pomoci lidem při zahájení podnikání tím, že jim vylepší finanční toky.
  18:01

Příjmy podnikatelů po zahájení činnosti mohou být podle autorů novely nízké a přiměřené výše mohou dosáhnout až po několika měsících. Navzdory tomu musejí tito lidé hradit zálohy na sociální odvody. „To odčerpává již tak nedostatečné finanční zdroje pro start podnikání a je překážkou v začátcích podnikání,“ napsali předkladatelé v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) v důvodové zprávě.

Začínající podnikatelé by podle novely nemuseli hradit zálohy na sociální pojištění v roce zahájení činnosti a v následujícím roce. Celou částku by tedy odvedli až při ročním zúčtování. Za začínající podnikatele by se podle novely považovali i ti bývalí, kteří neprovozovali samostatnou výdělečnou činnost nejméně pět předchozích let. Opatření by se však logicky nevztahovalo na ty podnikatele, kteří se přihlásili u finančního úřadu ke vstupu do paušálního režimu. Novela by měla být účinná od příštího roku.

Výpadek příjmů státního rozpočtu v prvním roce účinnosti novely předkladatelé odhadli na 1,3 miliardy korun a v druhém roce na 2,5 miliardy korun. „Od třetího roku nebude mít opatření dopady na příjmy státního rozpočtu. Jedná se o posun příjmů v čase,“ podotkli.

Záloh na zdravotní pojištění se předloha netýká. Předkladatelé poukazují na to, že jde o příjmy zdravotních pojišťoven a pro čerpání zdravotní péče je nutné, aby i začínající podnikatelé do systému průběžně přispívali.

Předlohu, kterou vedle Munzara podepsali Josef Bernard (STAN), Michael Kohajda (KDU-ČSL), Miloš Nový (TOP 09) a Jakub Michálek (Piráti), nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé navrhli, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v prvním čtení.

Souhlasíte s návrhem na odpuštění záloh na sociálním pojištění pro nové podnikatele?

celkem hlasů: 572

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 19. února 2024. Anketa je uzavřena.

Ne405
Ano165
Nevím2
Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...