Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podnikatel: BIS mě vydírala a nabízela nezdaněné peníze

Česko

  7:24
PRAHA - Bezpečnostní informační služba (BIS) vyvíjela nátlak na soukromou firmu CircleTech, které za šifrovací systém nabízela nezdaněné peníze. Zpravodajci byli natolik neopatrní, že tři setkání se spolumajiteli firmy CicrleTech Jiřímu Šatánkovi podařilo skrytě nahrát.
Telefon (ilustrační foto)

Telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Společnost CircleTech vyvíjí a prodává programy pro mobilní telefony, které umějí šifrovat SMS zprávy i hovory, což tajným službám i policii komplikuje práci. Mluvčí BIS Jan Šubert sdělil, že tajná služba případ prošetří.

Schůzek, které se uskutečnily od loňského do letošního léta v různých restauracích v Praze, bylo údajně pět. Důstojníci BIS Šatánkovi nejdříve navrhli, aby firma dodávala na trh šifrovací systém, který v sobě bude mít "chybu". Díky ní by tajné služby mohly zjišťovat obsah šifrovaných SMS zpráv.

"To nepřichází v úvahu. To je, jako kdybychom hlásali, že prodáváme neprůstřelné vesty. A přitom bychom prodávali vesty průstřelné," reagoval prý na požadavek Šatánek.

Proto BIS majitelům firmy navrhla obchod. Chtěla, aby firma vyvinula program na dešifrování hesel. Ten by tajné službě pomohl jen částečně, neboť ani firma CircleTech nedokáže vyvinout univerzální klíč k rozšifrování všech svých kódů. Takové částečné služby nicméně softwarové služby nabízejí, a tudíž pro CircleTech nebyl problém zakázce vyhovět.

Bezpečnostní služba svou nabídku ovšem doplnila o návrh, že by firma nemusela vyplacené peníze nikde evidovat. "Máte možnost si zajistit příjem, který nemusíte danit. Dejme tomu," uvedl na zvukovém záznamu jedné ze schůzek důstojník BIS.

Šatánek to odmítl, téměř všechny schůzky si nahrával. Když u něj s různými návrhy neuspěli lidé z BIS ani počtvrté, odmlčeli se. Před dvěma měsíci ho však tajná služba kontaktovala znovu. "Oznámili mi, že se prý stýkáme s podezřelými osobami, které jsou bezpečnostním rizikem pro stát. A v takovém případě bychom podle nich nemuseli někdy dostat bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)," popsal nátlak podnikatel.

Šatánek případ zveřejnil, protože se nechce nechat vydírat. "I když o žádnou prověrku neusilujeme, protože ji ani nepotřebujeme, utvrdilo mě to, že jejich jednání přesahuje zákony," dodal.

BIS nesmí podle zákona nikoho vyslýchat, zadržet, ani k ničemu nutit. Úkoly službě zadávají výhradně vláda nebo prezident, a to pouze v oblastech, které určuje zákon. Šubert potvrdil, že BIS případ prošetří. A pokud se vznesené obvinění ukáže jako pravdivé a závažné, tak ti, kterých se to týká, budou co nejpřísněji potrestáni.