Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je Redl z korupční kauzy Dozimetr svéprávný? Soud musí rozhodovat znova

Michal Redl (17. června 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Omezení svéprávnosti podnikatele Michala Redla, který je jedním z hlavních aktérů a obviněný v korupční kauze v pražském dopravním podniku (DPP) s policejním názvem Dozimetr, bude znovu řešit Okresní soud v Plzni. Nový návrh na zahájení řízení podal člen jeho rodiny.
  12:26aktualizováno  13:12

Informaci, kterou v úterý uvedla Česká televize, potvrdil místopředseda Okresního soudu Plzeň - město Jan Špalek. „Mohu potvrdit, že podnět byl podán ze strany rodiny,“ uvedl Špalek.

Okresní soud podle něj dostal nový návrh v pondělí, zatím není stanoven termín, kdy se bude věcí zabývat. Teprve v pondělí se na okresní soud vrátil spis k případu, který měl zapůjčen k nahlédnutí soud v Praze. Plzeňský okresní soud se bude zabývat tím, zda je pro rozhodování ve věci místně příslušný a zda jsou splněny všechny náležitosti, dodal bez dalších podrobností místopředseda soudu.

Letos v polovině září soud v Plzni řekl, že je Redl svéprávný, předtím ale v květnu naopak soudci rozhodli, že je nesvéprávný, a to s platností na příštích pět let. Vyšetřovatelé v reakci na květnový verdikt uvedli, že chtějí soudu dokázat opak. Podle nich se totiž Redl chová a jedná jako běžný člověk.

„Fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun. V této souvislosti komunikoval s advokáty, bankéři či vrcholnými zástupci nadnárodních společností. Žádná z osob, se kterými Michal Redl jednal, neprojevila pochybnosti ohledně jeho duševního stavu,“ uvedli kriminalisté v dokumentu, který má redakce iDNES.cz k dispozici. Podle policie Redl přes další osoby nakupoval luxusní dovolené, byty, vozidla či hodinky.

Redl je podle kriminalistů jednou z hlav celé kauzy Dozimetr, čelil trestnímu stíhání již v minulosti, a to v souvislosti s případem daňových úniků jihlavské firmy M5, ve kterém byl odsouzen i Radovan Krejčíř. Redl však tehdy trestu unikl. Soudu předložil lékařský posudek, podle kterého je vážně psychicky nemocný a částečně je dokonce omezena jeho svéprávnost.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek také letos v září poslal podle Seznam zpráv pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové dopis, který mimo jiné obsahuje i podnět, aby Redlovo stíhání v kauze možných daňových úniků jihlavské firmy M5 znovu pokračovalo.

Za založení zločinecké skupiny až 12 let vězení

Z kontextu Blažkova dopisu na pražské vrchní státní zastupitelství podle serveru vyplývá, že ministr není přesvědčen o přetrvávajících psychických problémech zlínského podnikatele, které by měly bránit v jeho stíhání. Blažek poukazuje na možnost, že se Redlův zdravotní stav zlepšuje. „Zlepšující se zdravotní stav v rámci jednání před soudem konstatoval i sám obviněný, jeho partnerka a přizvaná znalkyně,“ citoval z ministrova dopisu server.

Redl je spolu s dalšími dvanácti lidmi včetně bývalého pražského náměstka Petra Hlubučka stíhaný v případu ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku. Za založení zločinecké skupiny mu hrozí až 12 let vězení.

Kvůli kauze odstoupil ministr školství

V kauze Dozimetr policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Kvůli kauze odstoupil ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti Redlem v hnutí pozastavil členství. S mužem se scházel i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek, který následně také rezignoval. Odstoupila i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že svědkem jejího muže na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl Nemrah.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!