Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bitcoinmat v Jihlavě spustil lavinu podvodných telefonátů. Lidé přišli o statisíce

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

O statisíce korun přišli lidé na Vysočině, kteří uvěřili podvodným telefonátům o údajném napadení svého bankovního účtu. K okrádání lidí podvodníci využívají i bitcoinmat, který asi měsíc funguje v Jihlavě. Navíc umějí nafingovat své telefonní číslo, takže se za banku mohou vydávat o to přesvědčivěji, varuje policie.
  10:41

Před několika dny policisté na Vysočině řešili případ, kdy žena přišla o částku 700 tisíc korun. Roli v celém případu sehrát i takzvaný bitcoinmat umístěný asi měsíc v jihlavské Brněnské ulici.

„Všechno začalo telefonátem. Ženě se ozval údajný bezpečnostní pracovník banky a sdělil jí, že si sjednala úvěr ve výši 350 tisíc korun a zřejmě došlo ke zneužití jejích osobních údajů,“ uvedla Čírtková. Přesvědčil ji, že své peníze ochrání, když je vybere a na základě QR kódu, který jí zaslal, vloží do bitcoinmatu. Stejně měla naložit i s půjčenými penězi.

Do bitcoinmatu chtěla dát půjčených 680 tisíc, podvodník pro ni poslal taxi

Podobně postupovala i další podvedená, která vybrala 380 tisíc korun a chtěla je vložit do bitcoinmatu. „Velkým štěstím bylo, že kolem právě procházeli dva policisté v civilu, kteří si ženy všimli a před uskutečněním vkladů ji oslovili a od dalšího jednání odradili, čímž její peníze zachránili,“ uvedla Čírtková.

Policisté před podobnými podvodnými telefonáty varují. V posledních dnech je řeší téměř denně. „Telefonáty mohou působit o to důvěryhodněji, že pachatel za pomoci speciálního softwaru dokáže překrýt své skutečné číslo číslem jiným, které se zobrazuje na přístroji poškozenému a vypadá jako číslo instituce, za kterou volající údajně jedná,“ varují policisté.

Autoři: ,

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj