Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

Česko

  21:32
Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z Ukrajiny obvolávali z falešných čísel české občany a vylákali z nich v přepočtu přes tři miliony korun.

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z Ukrajiny obvolávali z falešných čísel české občany a vylákali z nich v přepočtu přes tři miliony korun. foto: Národní ukrajinská policie

Podvod zorganizoval čtyřicetiletý Ukrajinec, pro něhož pracovali z ukrajinské Oděsy dva ukrajinští občané a šest Čechů. Ti byli mezinárodně hledaní kvůli podvodům, uvedla ukrajinská policie.

Podvodníci volali z falešných čísel českým občanům, přičemž se vydávali za úředníky. Své oběti manipulovali k tomu, aby jim poskytly vzdálený přístup ke svým telefonům nebo počítačům, nebo zjišťovali údaje jejich platebních karet a přemlouvali je k převedení peněz.

V několika případech se jim rovněž podařilo oběti přesvědčit, aby vybraly hotovost a předaly ji falešnému kurýrovi, který ji měl doručit na „bezpečné místo“. Členům zločinecké skupiny se dohromady podařilo podvést nejméně 16 Čechů.

Totožnost podvodníků stejně jako jejich místo pobytu ale dokázali odhalit pracovníci oddělení kybernetické policie. Policisté poté provedli 23 domovních prohlídek, které vedly k zadržení všech účastníků podvodu. Soud nyní rozhodne o vydání šesti českých občanů do České republiky. Zadrženým ukrajinským občanům hrozí až 12 let vězení.

Včasnému zastavení činnosti podvodného call centra pomohla podle ukrajinské policie dříve uzavřená dohoda mezi českými a ukrajinskými orgány činnými v trestním řízení.

Už loni se díky tomuto ujednání podařilo odhalit jinou podobnou podvodnou aktivitu českých a ukrajinských občanů, kteří přes telefon od svých obětí vylákali v přepočtu přes 183 milionů korun.

Autoři: ,
Témata: policie, podvod, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!