Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb prvního padlého vojáka. S Davidem Benešem se rozloučili lidé v Chomutově

Česko

  12:42
CHOMUTOV - Stovky lidí se dnes v Chomutově rozloučily s Davidem Benešem, prvním z pěti českých vojáků, které minulý týden zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu. Smuteční obřad se uskutečnil v kostele svatého Ignáce na chomutovském náměstí a pietní akce skončila na místním hřbitově, kde byl Beneš pohřben.

Smuteční obřad začal v 11:00 v chomutovském kostele sv. Ignáce. foto: MAFRA - DAN MATERNA

"Přestože se obřad konal v kostele, byl civilní a na přání rodiny bez přítomnosti sdělovacích prostředků, což jsme samozřejmě plně respektovali," řekl mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Milan Němec. "David byl skutečný profesionál a hlavně velký kamarád," dodal. Jeho spolubojovníci ze žatecké jednotky nechyběli mezi smutečními hosty. Vedle nejbližších a kamarádů se s vojákem přišlo rozloučit i několik set chomutovských občanů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nad náměstím 1. Máje v nízké výšce třikrát prolétl bojový vrtulník, před kostelem stála čestná jednotka a hrála vojenská hudba. Rotmistr David Beneš byl během obřadu, kterého se vedle náčelníka generálního štábu Petra Pavla zúčastnili i předsedové obou komor parlamentu, šéf Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka.

Smuteční hosté z kostela přešli na na nedaleký hřbitov, kde čestná jednotka vypálila na počest mrtvého kolegy tři salvy. Nad hrobem pronesl modlitbu vojenský kaplan. Na závěr zazněla česká státní hymna.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,