Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pojede se stylem hop nebo trop

Česko

Lukáš Pešek se pokusí ve zbývajících Velkých cenách o útok na třetí místo

PRAHA Tři závody do konce zbývají účastníkům seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Pro Lukáše Peška nedopadly poslední dva starty v kubatuře do 125 ccm právě nejlépe. V portugalském Estorilu dojel až třináctý, naposledy v japonském Motegi si polepšil o jediné místo. To jej ale na mokré trati postihly dva pády.

Celkový zisk pěti bodů ze dvou závodů znamenal propad na šesté místo průběžného pořadí, i když na třetí příčku, která je stále Peškovým cílem, ztrácí pilot italské stáje Valsir Seedorf Derbi Racing zdolatelných dvacet bodů.

„Bude to v závěru asi hodně o risku, navíc bych potřeboval trochu štěstí. Nejlepší by bylo vyhrát,“ myslí si jedenadvacetiletý Pešek, jemuž se takový kousek podařil letos na jaře při Grand Prix Číny. Jezdce s číslem 52 a celý silniční motocyklový peloton čekají do konce letošní sezony ještě velké ceny Austrálie (14. 10.), Malajsie (21. 10). a Valencie (4. 11).

„Myslím si, že jsem pořád ve hře o třetí místo, ale je to složitější tím, že je nás pět. Třeba japonský vítěz Pasini jezdí hop nebo trop.

Může se stát, že vyhraje, nebo nedojede. I on chybuje, což ukázal v Portugalsku. Nejblíž k tomu není nikdo. Uvidíme, kdo to vydrží nervově,“ přemítá tovární jezdec Derbi o závěru šampionátu.

Po Japonsku se před něj kromě Pasiniho dostal i další Ital Corsi, ale odstup na bronzovou pozici se mu podařilo snížit, protože domácí Kojama dojel až za ním. „Myslím, že stylem hop nebo trop teď pojedeme asi všichni, může to být hodně tvrdé,“ předvídá závodník.

Sejde se ve stáji se šampionem Lüthim?

Vedle boje o medailovou pozici nyní prožívá Pešek období, kdy se rozhoduje o jeho budoucnosti. V příští sezoně by rád jezdil o třídu výš, ale k této situaci se nechce příliš vyjadřovat. Přiznává ale, že probíhají i jednání se zástupci českého týmu Emmi Caffe Latte Aprilia. „Je to jedna z možností, kterou řeší manažer. Jistého není nic. Je ale známé, že chci do dvěstěpadesátek. Existuje ovšem i možnost, že bych ještě zůstal ve stopětadvacítkách,“ připouští Pešek. „Kdyby to záleželo na mně, tak bych to už chtěl mít podepsané, abych měl jistotu.“

Probíhající námluvy mezi českou motocyklovou jedničkou a českým týmem potvrdil i Pavel Vokatý, který má ve stáji Emmi Caffe Latte na starosti marketing a komunikaci.

„Kontakty jsou ve velmi pokročilém stadiu. Za jezdce jedná jeho manažer Davide Brivio a chceme mít jasno do konce října. Samozřejmě nevíme, jestli druhá strana nekomunikuje i s některými dalšími stájemi,“ říká Vokatý.

Podle něj by Pešek dostal k dispozici letošní dvěstěpadesátku Aprilii a stal by se kolegou Švýcara Thomase Lüthiho. Ten po zisku titulu mistra světa ve stopětadvacítkách v roce 2005 jezdí už druhým rokem kubaturu do 250 ccm.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!