Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Poláci snad dokončí Jánošíka

Česko

BRATISLAVA Polští filmaři hodlají dokončit slovenský historický velkofilm o Jánošíkovi do jara roku 2009. Potřebovat k tomu budou asi tři miliony eur. Měl to být dosud nejdražší slovenský film, natáčení však bylo pozastaveno na jaře 2003 po třiceti dnech práce kvůli finančním problémům. Proinvestováno bylo tehdy 85 milionů Sk.

Producent filmu Rudolf Biermann přerušení projektu zdůvodnit tím, že americký partner neposlal slíbené tři miliony dolarů. Později práva na dokončení filmu koupila polská firma Apple Film Production.

Podle polského koproducenta filmu Dariusze Jablonskeho by dvě třetiny z částky nezbytné na dokončení Jánošíka měly pocházet z Polské televize a Polského institutu filmového umění, zbytek by rád získal i na Slovensku nebio v Česku. Slovensko už do projektu investovalo 60 milionů Sk. Česká televize film podpořila částkou 9,44 milionu Kč.

Podle Jablonského je zatím hotovo čtyřicet procent filmu. Nyní se usiluje o dohodu se všemi původními tvůrci a herci, bez nichž dokončení Jánošíka není možné. Film by měla dokončit polská režisérka Agnieszka Hollandová s dcerou Kasiou Adamikovou, které filmy začaly točit. Hlavní roli má roztočenou český herec Václav Jiráček. Před kameru Martina Štrby by se měl opět postavit i polský herec Michal Žebrowski nebo Bolek Polívka.

Autor: