Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku se možná objeví polární záře. Vidět by mohla být v noci, tvrdí vědci

Snímek polární záře nad Brněnskou přehradou získal ocenění České astrofotografie měsíce za listopad 2023. foto: Vojtěch Otruba, Česká astronomická společnost

Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z území Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná, informoval na Facebooku Astronomický ústav Akademie věd ČR.
  17:57

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě sdělil, že předpovědi polárních září sice nejsou nikdy stoprocentní, ale v tomto případě nejsou šance malé. Pozorování podle něj však může ztížit nepříznivé počasí a svit Měsíce, který je téměř v úplňku.

Podle meteorologů bude s ohledem na oblačnost větší šance vidět úkaz na Vysočině, Moravě a ve Slezsku.

„Oblačnosti bohužel je a bude během večera a noci hodně,“ uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj tak bude možné vidět polární záři nad severním obzorem jen v přechodných „dírách“ v oblačnosti, které budou po setmění zejména v jižní, jihovýchodní a východní části země.

„Pokud ale záře opravdu nastane, mohla by být zaznamenatelná minimálně fotograficky,“ prohlásil Horálek.

Podle něj byly v sobotu zaznamenány na Slunci velmi silné erupce, během kterých se uvolnilo plazma mířící k Zemi. Monitoring amerických národních úřadů pro oceán a atmosféru (NOAA) a pro vesmír a kosmonautiku (NASA) podle Horálka předpovídá příchod oblaku nabitých částic a geomagnetické bouře, a tedy možné podmínky pro vznik polárních září viditelných i z Česka. Zmíněný oblak by měl dorazit k Zemi v průběhu noci na pondělí nebo spíše časně ráno, dodal Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst.

„Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem. Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil už dříve Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny.

V Česku bylo zřejmě naposledy možné pozorovat polární záři loni v listopadu.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...