Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku se možná objeví polární záře. Vidět by mohla být v noci, tvrdí vědci

Snímek polární záře nad Brněnskou přehradou získal ocenění České astrofotografie měsíce za listopad 2023. foto: Vojtěch Otruba, Česká astronomická společnost

Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z území Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná, informoval na Facebooku Astronomický ústav Akademie věd ČR.
  17:57

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě sdělil, že předpovědi polárních září sice nejsou nikdy stoprocentní, ale v tomto případě nejsou šance malé. Pozorování podle něj však může ztížit nepříznivé počasí a svit Měsíce, který je téměř v úplňku.

Podle meteorologů bude s ohledem na oblačnost větší šance vidět úkaz na Vysočině, Moravě a ve Slezsku.

„Oblačnosti bohužel je a bude během večera a noci hodně,“ uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj tak bude možné vidět polární záři nad severním obzorem jen v přechodných „dírách“ v oblačnosti, které budou po setmění zejména v jižní, jihovýchodní a východní části země.

„Pokud ale záře opravdu nastane, mohla by být zaznamenatelná minimálně fotograficky,“ prohlásil Horálek.

Podle něj byly v sobotu zaznamenány na Slunci velmi silné erupce, během kterých se uvolnilo plazma mířící k Zemi. Monitoring amerických národních úřadů pro oceán a atmosféru (NOAA) a pro vesmír a kosmonautiku (NASA) podle Horálka předpovídá příchod oblaku nabitých částic a geomagnetické bouře, a tedy možné podmínky pro vznik polárních září viditelných i z Česka. Zmíněný oblak by měl dorazit k Zemi v průběhu noci na pondělí nebo spíše časně ráno, dodal Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst.

„Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem. Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil už dříve Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny.

V Česku bylo zřejmě naposledy možné pozorovat polární záři loni v listopadu.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...