Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jsem ohromen jejich odvahou. Zásah na fakultě pochválil i člen Scotland Yardu

V pražské filozofické fakultě se střílelo, na místě jsou mrtví a zranění. Střelec byl eliminován, sdělila policie. (21. prosince 2023) foto: iDNES.cz

České policisty, kteří zasahovali během tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ocenil britský policista ze Scotland Yardu. Sám byl svědkem události, když byl 21. prosince loňského roku s přáteli v Praze na dovolené. Pochválil zejména jejich rychlost a odvahu, s jakou se vstříc ozbrojenému útočníkovi postavili.
  12:46

Britský policista adresoval pochvalný dopis policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi, na sociální síti X jej pak zveřejnila česká ambasáda v Londýně. „V době střelby jsme byli v ulici hned vedle budovy filozofické fakulty. První okamžik, kdy nám došlo, že není něco v pořádku, bylo, když k budově přijeli dva policisté v neoznačeném autě a okamžitě se rozběhli směrem k budově. Oba měli na sobě civilní oblečení a byli ozbrojeni jen pistolemi,“ popisuje události z osudného dne.

Popsal, že je následně viděl, jak po cestě k budově odháněli civilisty do bezpečí a pryč od fakulty. „Sám jsem policistou v Londýně a byl jsem ohromen rychlostí a profesionalitou, jakou policie předvedla. Rád bych vyzdvihl odvahu všech zasahujících strážníků a zejména těch dvou dříve zmíněných,“ chválil české strážce zákona.

Doplnil, že prokázali mimořádnou odvahu. „Odhodlání běžet vstříc nebezpečí je často vnímáno jako základ policejní práce, které sdílejí všechny policejní složky. V praxi ale vyžaduje velkou odvahu, aby podnikli první kroky směrem k ozbrojenému muži, který smrtelně ohrožuje druhé,“ dodal a na závěr dopisu uvedl, že oba zmínění jsou chloubou svého oddělení.

Policejní zásah na filozofické fakultě se v posledních týdnech probírá ze všech stran. Mapuje ho Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale také sama Karlova univerzita či vládní poslanci. Policistů se již několikrát zastal ministr vnitra Vít Rakušan. Podle průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů míní, že zásah byl adekvátní, rychlý a profesionální.

K 15. lednu také skončily krizové linky, které po střelbě nabízely svou pomoc. Od tragické události je využilo přibližně 700 lidí. Při tragické střelbě zemřelo 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno. Zemřel také útočník, který spáchal sebevraždu.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...