Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Policie má prověřit, proč nemocnice prodělává

Česko

NOVÝ JIČÍN/OSTRAVA Loňskou šedesátimilionovou ztrátou a celkovým hospodařením krajské nemocnice v Novém Jičíně se bude zabývat policie. Nové vedení instituce podalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro zkreslování hospodářského výsledku.

Podle vedení Moravskoslezského kraje odhalil chyby v účetnictví nový audit, podle něhož byla loni ztráta o 39 milionů vyšší, než stanovil původní audit.

Kvůli dlouhodobé ztrátě nemocnice krajští radní na začátku roku vyměnili jejího ředitele. Původní audit, podle něhož nemocnice loni hospodařila se ztrátou kolem 20 milionů korun, byl vydán s výstrahou a připomínkami. „Také proto zadalo nové vedení nemocnice kontrolní audit, který prověřil veškeré účetní doklady, hlavně závazky a pohledávky,“ řekl hejtmanův náměstek Karel Konečný (KSČM).

„Audit ukázal, že některé faktury vůbec nebyly zaúčtovány, u některých byly přepisovány splatnosti,“ tvrdí hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Zároveň nemocnice vystavovala faktury za poskytnutou péči, která ale nebyla nasmlouvána s pojišťovnami ani proplácena, dodal náměstek. Problémem je mimo jiné zadlužení vůči společnosti Martek Medical ze skupiny Agel kvůli dodávkám zdravotnického materiálu. Na splacení dluhu si nemocnice vzala dvacetimilionový úvěr, za který se v únoru zaručil kraj navzdory protestům opozice.

Informace přichází v době, kdy ztráta krajských nemocnic v majetku Moravskoslezského kraje výrazně roste. Za první pololetí tvoří součet ztrát 115 milionů korun, zatímco o rok dříve ve stejném čase produkovaly milionový zisk.

Výdaje nemocnic celkem o 135 milionů korun zvedly zvýšené mzdy zaměstnanců, naopak klesly tržby v krajských lékárnách. Proto zřejmě dojde k přesunu lékařů i zařízení mezi nemocnicemi – například novojičínská nemocnice má robota, který má za sebou pouze dvě desítky operací, zatímco by jich měl mít mnohem více.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!