Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při stavbě D3 se našly desítky kilogramů munice, část pyrotechnici odpálili na místě

Česko

  10:56aktualizováno  12:17
Pěchotní munici, ruční granáty i torza zbraní z druhé světové války našel ve středu u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku jeden z dělníků na stavbě dálnice D3. Zasahovali tam policisté a pyrotechnici, kteří část z desítek kilogramů munice včera odvezli k likvidaci a zbytek dnes zničili na místě. Uzavřená byla i silnice na Rybník.

„Ve středu nahlásil zaměstnanec, který pracuje na výstavbě dálnice, že při zemních pracích nalezli několik desítek kilogramů munice různých druhů. Na místo vyjeli kapličtí policisté, policejní psovod a pyrotechnici. Policisté oblast od včerejšího dne hlídají,“ sdělil mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Jak uvedl, část zrezlé munice včera odborníci převezli k bezpečné likvidaci, zbytek, pro nějž by převoz byl nebezpečný, dneska odpálili na místě. Policisté proto oblast mezi Dolním Dvořištěm a obcí Rybník uzavřeli na nezbytně nutnou dobu. „Uzavírka se mimo jiné týká silnice, může omezit i vlakovou dopravu. Jak dlouho potrvá, není pevně dané, likvidace může trvat několik hodin i dva dny,“ přiblížil dopoledne Matzner.

Policisté zároveň žádali veřejnost, aby uposlechla jejich pokynů a na místo nevstupovala. Dopoledne na místo dorazili policejní pyrotechnici z Pardubic a zahájili řízenou detonaci, která byla slyšet v dalekém okolí. Vše zvládli do 12. hodiny a pak policisté ukončili omezení pro dopravu i pohyb lidí.

Nálezy zbraní v malém množství jsou podle policistů při rozsáhlejších stavbách standardní záležitostí. To, že někdo najde desítky kilogramů válečné munice, se ale často nestává. Zasahující pyrotechnici dále zjistili, že část objeveného střeliva pochází z maďarské a americké výroby.

A jak by měl člověk zareagovat, když podobnou věc objeví? „Lidé by se k nálezu neměli vůbec přibližovat, natož s ním manipulovat. Munice je často zrezlá, takže by se mohla snadno aktivovat. Nálezce by měl odejít do bezpečné vzdálenosti a vyrozumět policii,“ poradil mluvčí.

Autor: