Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Razie v tenisovém svazu kvůli dotacím, obviněn je i boss Kaderka

Česko

  9:00aktualizováno  20:32
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v sídle Českého tenisového svazu (ČTS), zahájili trestní stíhání pro zločin dotačního podvodu. Prověřují hospodaření svazu, zejména využívání státních dotací na pořádání tenisových turnajů. Policisté zasahují i v dalších městech, kde sídlí sportovní kluby a svazy, s informací přišel jako první Radiožurnál.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej iDNES.cz potvrdil, že útvar v úterý začal provádět úkony trestního řízení. Policie obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob. Původně byli obviněni čtyři lidé a čtyři právnické osoby, večer ale dozorující státní zástupce Ondřej Trčka informoval, že policie trestní stíhaní ještě rozšířila o další fyzickou i právnickou osobu.

Ivo Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu
  • Podnikatel, bývalý politik a vysoký státní úředník, zastával funkci náměstka pro sport na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
  • Od roku 1998 je předseda Českého tenisového svazu, je rovněž člen výkonného výboru České unie sportu.

Podle informací iDNES.cz je mezi obviněnými mimo jiné i Vojtěch Flégl, člen dozorčí rady ČTS, šéf tenisového svazu Ivo Kaderka, samotný tenisový svaz a rovněž Český svaz lyžařů. NCOZ zároveň zasahuje i v Národní sportovní agentuře kvůli dotacím na lyžařský sport. „Zajišťují se zejména dokumenty týkající se vyplacených dotací,“ řekl zdroj iDNES.cz.

Následně to potvrdila vedoucí kanceláře a tisková mluvčí agentury Eliška Machová. „Mohu potvrdit, že jsme byli v rámci vyšetřování vyzváni Policii ČR k doložení některých konkrétních dokumentů. Národní sportovní agentura poskytuje orgánům činných v trestním řízení plnou součinnost,“ uvedla.

Dodala, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřovaní se ale nemůže více vyjádřit. Redakce i DNES.cz se snažila spojit i s tenisovým bossem Kaderkou, ale ten od rána nezvedal telefon. Policie stíhá vedle Kaderky a Flégla také tajemníka svazu Jakuba Fastra a šéfku ekonomického oddělení svazu Hanu Baierovou, o čemž informoval Deník N.

Hrozí deset let vězení

K úterním událostem se vyjádřil také Svaz lyžařů prostřednictvím mluvčího Tomáše Haisla. „Policii ČR jsme poskytli maximalní součinnost. Nikdo nebyl obviněn ani zadržen. Více informací v tuto chvíli nemáme, proto v současnosti další komentář k tomuto dávat nemůžeme,“ informoval Haisl.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise. Za dotační podvod hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let.

Policie zasahuje v sídle Českého tenisového svazu. (27. února 2024)

„Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická. V rámci vyšetřování provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ uvedl státní zástupce Ondřej Trčka.

Jde o loterijní peníze

Radiožurnál už dříve popsal podezřelé transakce z roku 2021. Tehdy dostal tenisový svaz od Národní sportovní agentury z veřejných peněz přes 141 milionů na podporu celého tenisu v Česku. Podle vyúčtování však téměř třetina těchto finančních prostředků mířila ke spolku Orel Jednota Praha – Balkán,, který vede tenisový funkcionář Flégl.

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Flégl patří k členům dozorčí rady a Rady ČTS.

MF DNES v květnu loňského roku informovala, že o hospodaření tenisového svazu se zajímá Národní sportovní agentura. „V současné době probíhá kontrola vyúčtování, které nám Český tenisový svaz zaslal za dotaci v rámci výzvy na podporu sportovních svazů. Po jejím skončení zahájíme kontrolu přímo v tenisovém svazu,“ řekl tehdy mluvčí agentury Jakub Večerka.

„Případně oznámíme, pokud při kontrole zjistíme podezření z porušení zákona tak, jak je tomu u jakékoliv jiné kontroly,“ dodal.

Důvodem kontroly je mimo jiné způsob, jakým svaz rozděloval takzvané loterijní peníze. Jde o peníze z daní loterijních firem, které mohou část financí věnovat olympijskému výboru. Ten pak peníze přerozděluje dál – například na sportování dětí tenisovému svazu.

Další sportovní kauza

  • Státní zástupce Trčka dozoruje i další medializovaný případ sportovních dotací - kauzu někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty.
  • V případu čelí stíhání i Fotbalová asociace ČR a ČUS. Zatím nepravomocný verdikt zprostil obě organizace i Janstu viny, zatímco Peltovi uložil za zmanipulování dotací šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků.
Autoři: , ,