Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie nedokázala vyřešit případ kulek v dopisech

Česko

PRAHA Pražská policie odložila případ zásilek s nábojnicemi či kulkami, které dostali v době volby prezidenta někteří senátoři a poslanci. Včera o tom informoval server Aktuálně.cz. Podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana se nepodařilo vypátrat pachatele.

„Jelikož se nepodařilo zjistit skutečnosti, které by vedly k zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě, případ jsme odložili,“ řekl ČTK Hulan.

Senátorky Lianu Janáčkovou a Janu Juřenčákovou z klubu SNK, které patřily k adresátům zásilek, výsledek vyšetřování nepřekvapil.

„Očekávala jsem to, ale nemyslím to ve zlém. Policie se tím dost zabývala,“ řekla Janáčková, která spolu s Juřenčákovou na rozdíl od ostatních členů klubu volila prezidentem Václava Klause.

Policií shromážděné informace podle Juřenčákové už v polovině března naznačovaly, že se pravděpodobně případ nepodaří vyšetřit.

„Oni zjistili, odkud to bylo posláno, na jakém papíře to bylo napsáno, na jakém psacím stroji to bylo napsáno, ale to bylo asi všechno,“ uvedla senátorka, která pokládá dopisy za dílo profesionála. Podle senátorky byla v obálce, kterou dostala, kulka.

Senátorky podle svých slov po prezidentské volbě už žádné další výhrůžky nedostaly. „Všechno už utichlo a věřím, že všechno už bude v pořádku,“ věří Janáčková.

Juřenčáková poznamenala, že do volby prezidenta se cítila bezpečněji než po ní. „Ta situace už nikdy nebude taková, jaká byla před prezidentskou volbou,“ řekla senátorka. Podobné výhrůžné dopisy obdrželi v polovině února mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby také senátoři Josef Kalbáč a Karel Barták z klubu KDU-ČSL a poslanci Evžen Snítilý, Michal Pohanka a Miloš Melčák, nyní už bývalí sociální demokraté, kteří také volili prezidentem Václava Klause.

Melčák k výsledku vyšetřování ČTK a České televizi řekl, že to považuje za standardní postup. „Zatím to oficiálně nevím, nicméně nehodlám proti tomu podat stížnost.“ Bývalý sociální demokrat podle svých slov ani nemá žádné podezření, kdo mu mohl vyhrožovat. Při vypjaté volbě prezidenta se ze zasílání dopisů s kulkami navzájem nepřímo obviňovaly oba hlavní tábory rivalů - ODS a ČSSD.

Dopisy s kulkami ze střelné zbraně v symbolice mafie znamenají poslední varování před smrtí. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření z vydírání.

Policisté dopisy zajistili a postoupili je ke znaleckým expertizám do kriminalistického ústavu.

***

„Oni zjistili, odkud to bylo posláno, na jakém papíře to bylo napsáno, na jakém psacím stroji to bylo napsáno, ale to bylo asi všechno.“

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...