Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dezinformátoři nevěří zadržení Čermáka. Já ho neudal, dušuje se Zítko

Tomáš Čermák čelí spolu s Patrikem Tušlem a Zdeňkem Masárem obžalobě kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory. (25. ledna 2023) foto: ČTK

Podporovatelé dezinformátora Tomáše Čermáka nevěří, že jej polská policie skutečně dopadla a chystá jeho vydání do Česka. Někteří poukazují na to, že je stále v databázi pátrání na stránkách české policie. Policie však v tiskové zprávě zdůraznila, že ač je Čermák dopadený, tak v pátrání bude až do jeho předání do Česka. Další dezinformátor Pavel Zítko, který Čermáka podporoval, se dušuje, že on ho neudal.
  19:07

Čermák v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí na politicích a podporoval terorismus, a má si proto odpykat 5,5 roku vězení. Nenastoupil však do výkonu trestu. Česká policie na něj poté vydala i mezinárodní zatykač. Podle zdroje iDNES.cz byl na cestě do Běloruska.

„Šestatřicetiletého fantoma české dezinformační scény zadrželi včera polští kolegové na základě poznatků našich policistů. V nejbližší době bude následovat jeho předání do České republiky,“ potvrdili čeští policisté na síti X. Dodali, že připravují podrobnosti, které následně zveřejní.

„Všichni teď po mně jdou“

Jenže na dezinformační scéně se strhla vlna reakcí, kdy někteří nevěří, že Čermáka policie skutečně dopadla. Například dezinformátor Pavel Zítko na Facebooku napsal: „To, že jsem byl v pondělí na policii vypovídat o Tomáši Čermákovi a v úterý ho chytli, je samozřejmě jen velká náhoda. A kdo tvrdí opak, je zaplacený hejtr, fízl a vlastizrádce. Jak jsem již mnohokrát zmiňoval, všichni teď po mně jdou.“

Poté následovalo video. V něm mimo jiné řekl, že někteří lidé uvádí, že to nebyl Čermák. „Ukazuje to za naprostou zoufalou práci policie, která tady tu událost chce využít k mojí dehonestaci. Existuje protokol z mého výslechu,“ pronesl ve videu Zítko.

Poté také zmínil, že ve čtvrtek míří na ruskou ambasádu. „Nebude to žádost o azyl pro Tomáše Čermáka. Materiály budou rozsáhlejší. Určitě dáme dohromady texty, které tam předneseme,“ doplnil Zítko, který několikrát naznačil, že Čermáka na policii neudal.

I někteří komentující internetové televize Raptor-TV si stojí za tím, že zadrženým není Čermák. „To vůbec není Tomáš. Co je to za komedii?“ napsala například jistá Anna K. Podobně se vyjádřila i Hana K. „To není Čermák,“ komentovala Čermákovo zadržení. „Přece není tak hloupý, aby se nechal chytit,“ míní další diskutér. Podobných komentářů se pod videem objevily desítky.

„Tomáš opravdu není zadržený“

Další z podporovatelů Čermáka natočil video. V něm poukazuje na to, že Čermák nemůže být zadržený, protože jej policie má stále v pátrání.

„Čau lidi, vážně jste věřili tomu, že Tomáš Čermák byl zadržen v Polsku. To jako vážně? Ne. Tomáš Čermák není zatčen. Vláda by s tím něco mělo dělat ne? Vynášet takové dezinformace. Tomáš opravdu není zadržený. Když se podíváte na stránky policie, tak je stále hledaný. Takže ne, Tomáše nezatkli,“ pronesl ve videu.

Policie však již odpoledne v tiskové zprávě uvedla, že ač Čermáka polská policie dopadla, tak formálně zůstává stále v Česku v pátrání a bude tomu tak až do jeho předání zpět do země, které díky realizaci evropského zatýkacího rozkazu bude možné provést velmi rychle, maximálně v řádu týdnů.

Polští policisté uvedli, že ve spolupráci s českou stranou zjistili, že hledaný muž se pravděpodobně zdržuje v Lublinském vojvodství. Poté zúžili oblast možného Čermákova pobytu, a nakonec jej polští policisté ve spolupráci s těmi českými zadrželi ve večerních hodinách 14. listopadu na jedné z ulic poblíž Staroměstského náměstí v Lublinu.

Podle zdroje z české policie ho mohlo prozradit to, že použil svůj mobilní telefon. Podrobnosti ale policie nekomentuje.

„Muž byl zcela překvapen a přesvědčen, že se mu podaří úspěšně skrývat před strážci zákona mimo Českou republiku,“ uvedli polští policisté. Dodali, že po zatčení byl Čermák umístěn do vazby v Lublinu.

Šestatřicetiletý Čermák z Holýšova na jižním Plzeňsku je prvním člověkem v Česku pravomocně odsouzeným do vězení za podporu a propagaci terorismu. Podle pravomocného verdiktu soudu si má odpykat 5,5 roku vězení za to, že v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. Do vězení však Čermák nenastoupil, 29. srpna po něm bylo vyhlášeno pátrání.

Vrchní soud v Praze potvrdil Čermákovi trest vězení v červenci. Příznivci začali na soudce křičet, že jsou prasata a fašisté. Někteří z nich i na senát pískali. Nadávali dále na chodbě, ale téměř ihned odešli z budovy.

Vyzýval k aktivnímu odporu

Čermák se v živém vysílání na Facebooku během pandemie vymezoval vůči novele pandemického zákona. Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu a k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

Za hlavní cíl násilí označil Čermák zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil „musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“.

Policie pátrá po Tomáši Čermákovi. | foto: Policie ČR

Kromě podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům na sociálních sítích a nepravomocně také za výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra. V kauze nenávistných výroků o Ukrajincích dostal Čermák podmínku a Tušl desetiměsíční trest vězení. Oba nedávno podali ústavní stížnost.

V říjnu se dezinformátor ukázal ve videu, kde stojí v lese, drží ruskou vlajku a tvrdí, že je v Rusku. Ve videu vyzval národ, aby se „postavil na odpor“. Zároveň se snažil přesvědčit, že se nachází v Rusku.

Dezinformátorka Jana Peterková minulý týden chtěla jet na ambasádu, aby podala žádost o azyl Čermáka. Ten jí podle jejích slov dal instrukce, jak postupovat.

Autor: