Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na severu přibývá případů záškoláctví, některé děti zameškají i stovky hodin

ilustrační snímek foto: Martin Stolař, MAFRA

Kriminalisté v Ústeckém kraji se loni zabývali 224 případy ohrožování výchovy dítěte. V posledních letech sledují policisté nárůst této trestné činnosti, za kterou hrozí až dva roky vězení. Většinou se týká neposílání dětí do školy. Zameškaných hodin měli žáci v několika případech i stovky.
  16:09

Záškoláctví má podle policie souvislost se sociálně vyloučenými lokalitami. „V minulém roce jsme se nejčastěji zabývali protiprávním jednáním tohoto typu v ústeckém okrese, kdy se jednalo o 68 případů, úplně nejvíc jich bylo v Trmicích nebo Neštěmicích,“ uvedl mluvčí krajské policie Kamil Marek.

Oznámení dostávají policisté zejména od orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), na který se obrací školy. V malém množství neomluvených hodin si OSPOD řeší případy sám, kdy zjištění přestupkového jednání předá příslušnému správnímu orgánu k řešení. Nad určitý počet zameškaných hodin věc oznamují policii. Předejít různým negativním vlivům lze podle policie primární prevencí na školách, kde ale záškoláci většinou nebývají, či pořádáním kulatých stolů.

Výše trestu se odvíjí podle závažnosti případu. Zákonní zástupci odcházejí nejčastěji s podmíněným trestem nebo trestem veřejně prospěšných prací s povinností dbát o řádnou školní docházku. Není podle Marka standardem, že by se děti odebíraly kvůli záškoláctví.

Na konci letošního ledna zveřejnili policisté případ, ve kterém rodičům několika dětí z Bíliny na Teplicku hrozí za opětovné umožnění zahálčivého života vězení. Své tři děti totiž neposílali do školy. Syn ve věku 15 let za dva roky školní docházky zameškal 931 hodin školní výuky.

Jedna z dcer (13 let) neplnila školní docházku po dobu 679 hodin a druhá, jedenáctiletá, zameškala 626 hodin. Oběma rodičům přitom v minulosti soud uložil podmínečný trest odnětí svobody. Jelikož se stejného skutku dopustili opětovně, hrozí jim nyní až pět let vězení.

Žákyně prvního stupně z Teplic zameškala během školního roku 398 hodin, ačkoliv jí v docházce nebránily žádné zdravotní ani jiné problémy. Policisté obvinili z ohrožování výchovy dítěte její matku, která nechodí na školní konzultace ani třídní schůzky.

„Pro policisty je již známou ‚firmou‘, neboť za stejný trestný čin již byla v minulosti čtyřikrát soudem odsouzena. Nyní se tak před soudem bude zpovídat znovu. Za opakování stejného skutku jí hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ uvedla policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

V roce 2021 poslaly soudy ženu z Prahy, která má v pěstounské péči děti své dcery, kvůli jejich záškoláctví na sedm měsíců do vězení:

12. ledna 2021

Autoři: ,