Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Politici doma „vybuchují“

Česko

V parlamentních lavicích sedí roky. Politická kariéra je nutí ze schůze ke schůzi. Rodina a domov je častokrát daleko, a proto jde stranou. Čas od času se pak objeví nový přítel či přítelkyně - ty se ale zase jaksi „nehodí“ do výkladní politické skříně. I to je důvod, proč mají politici komplikovaný partnerský i otcovský život.

Třeba premiér Topolánek. Svou ženu Pavlu, se kterou má tři děti, opustil a našel si jinou partnerku: místopředsedkyni sněmovny Lucii Talmanovou. Zda bude svatba, je ve hvězdách. Jednačtyřicetiletá Talmanová sice už žije s premiérem oficiálně rok a půl a mají spolu ročního syna Nicolase, avšak její partner je stále ženatý. Mezi ty, kteří změnili životního partnera během své politické kariéry, patří i místopředseda Senátu, osmačtyřicetiletý Jiří Šneberger (ODS). „Kdybych tvrdil, že v tom rozhodnutí rozvést se a vzít si novou partnerku bylo mé působení v politice, tak by to nebyla úplně pravda,“ tvrdí.

Někteří politici ale tvrdí, že rodinu a časově náročnou práci zvládají. Patří mezi ně třeba čtyřicetiletý poslanec za ODS Marek Benda. Má čtyři děti. Nejmladší Amálce budou v listopadu tři roky, Apolence je pět let, Jonášovi je sedm a Johance devět let. Sám o sobě Benda říká, že se „snaží dětem věnovat“. „Na druhou stranu jsem z dětiček hysterický. Občas na ně prostě vybuchnu. Tak, jak jsem se naučil nevybuchovat v politice, tak s těmi dětmi to ne vždy umím,“ přiznává Benda.

Se svou manželkou Markétou se snaží rodinné povinnosti dělit ve všem možném. „Například žena doma přitlouká obrazy a montuje skříně. Já naopak ráno vozím děti do školy a do školky. Nemáme striktně rozdělené ženské a mužské práce.“ Benda ale jedním dechem dodává, že taková rána si může dovolit, jen když není „na jednání, nebo pracovně mimo“. Poslanec přiznává, že potomkům s oblibou čte - hlavně po jednáních v parlamentu. „Rád čtu nahlas a děti docela rády poslouchají. Například během loňského roku jsme takto přečetli celého Harryho Pottera.“

Naopak Bendův kolega Boris Šťastný nepatří mezi náruživé „čtenáře“. „Musím říci, že pro mě jsou děti spíše sport. Já nejsem typ člověka, který by jim četl pohádky,“ říká Šťastný. Práci poslance a zároveň otce dvou malých chlapců - sedmiletého Borise a pětiletého Zorana - zvládá Šťastný s pomocí prarodičů a paní na hlídání. „Manželka pracuje jako ředitelka personální firmy a oba jsme samozřejmě hodně časově vytíženi. Snažíme se bez výjimky mít společné víkendy,“ popisuje Šťastný. Přiznává ale, že v pracovním týdnu své děti vidí jen ráno a večer před spaním. Bývalý manažer vrcholových sportovců se snaží vést ke sportu i své potomky. „Sám jsem sportovec a i má žena je bývalá závodní lyžařka. Oba dva chlapce jsme učili od tří let lyžovat. Tedy spíše manželka. Dva roky před nimi jezdila pozpátku. Starší také chodí jednou týdně na tenis a přemýšlíme i o fotbalu. Co se týče sportu, tak se snažím, aby se věnovali zejména kolektivním sportům. Dítě totiž má žít v kolektivu. Chci je vychovávat tak, aby byli se svými vrstevníky a aby nebyli odtrženi od reality,“ řekl Šťastný. S tím souhlasí i Benda. „Chodíme na houby, naučil jsem je i na ryby. Snažím se děti zapojovat do svého života. Děti jsou prostě součást mého života a já k tomu tak přistupuji,“ dodává.

Autor: