Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici se hlásí k odkazu Mašínů

Česko

Bojovníka proti komunismu Milana Paumera na poslední cestě vyprovodily stovky lidí i politické špičky

Ve sporu o význam činnosti skupiny okolo bratří Mašínů získali odbojáři důležitého spojence - vládu.

PODĚBRADY/PRAHA Byl to spontánní krok: ještě než vláda včera začala jednat, přitočil se ke stolu šéfů koaličních stran ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) s nápadem rozšířit seznam priorit Nečasova kabinetu o novou položku - zákon o uznání protikomunistického odboje.

„Během třiceti vteřin jsme mu na to kývli,“ popsal LN místopředseda vlády, ministr vnitra Radek John (VV). Dosud přitom tato teze nebyla v programu žádné vládní strany. „Je to jediná nesystémová věc. Považujeme ji však za důležitou,“ dodal John. Jeho slova potvrdil i premiér Petr Nečas (ODS). „Jednomyslně jsme se shodli, že budeme usilovat o uznání třetího odboje.“

Prosazování myšlenky, že odbojáři z doby komunismu mají být vážení stejně jako bojovníci proti nacistickému režimu, prý podpořily i dojmy Nečasova týmu ze včerejšího pohřbu člena skupiny okolo bratří Mašínů Milana Paumera.

Podobné snahy však na tuzemské politické scéně ožívají pravidelně. Jen senátoři žádali vyznamenání pro skupinu okolo bratří Mašínů v minulosti už pětkrát. A po loňské odmlce ji doporučují prezidentu Václavu Klausovi znovu. „Jsou symbolem třetího odboje, ocenění si zaslouží,“ míní šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Řád bílého lva, tedy nejvyšší vyznamenání, které uděluje prezident za zvlášť významné zásluhy o stát, však zůstává mašínovcům odepřený. Zřejmě i proto, že společnost je v názorech na zásluhy bojovníků proti komunistickému režimu stále rozpolcená. Například pracovník Vojenského historického ústavu Eduard Stehlík však vnímá v závazku vlády myšlenkový posun. „Vláda je vidí jako hrdiny, kteří se postavili zlu. To dříve nebylo,“ tvrdí historik.

Stejně to vidí i bratr zesnulého Zdeněk Paumer. „Jsem rád, že se pohřbu účastnili lidé z vlády. Může to pomoci, aby byl u veřejnosti bratr vnímán lépe,“ zamyslel se Paumer.

Jenže třeba u legionářů ze světových válek má skupina nadále pověst nelítostných zabijáků. „Pro mě to jsou vrazi, ne hrdinové,“ tvrdí Alexander Beer, místopředseda Československé obce legionářské. „Ocenění si zaslouží ti, co trpěli. Ne ti, co zabíjeli,“ dodává muž, který bojoval ve druhé světové válce.

***

MILAN PAUMER

* * 7. 4. 1931 Kolín - * 22. 7. Praha *Od 50. let se s bratry Mašíny účastnil sabotážních akcí, které měly navázat na činnost Josefa Mašína, popraveného nacistickými úřady za odboj *Na podzim 1953 se Paumerovi a Mašínům podařilo prostřílet si cestu do Západního Německa, zahynulo při tom šest lidí * Poté sloužil v americké armádě *Od roku 2001 žil opět v Česku. Byl v Konzervativní straně, neuspěl s kandidaturou do krajského zastupitelstva či europarlamentu

Autor:

Pronájem nové haly 184m2
Pronájem nové haly 184m2

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
14 000 Kč/měsíc