Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici uctili památku válečných hrdinů

Česko

  12:20
PRAHA - Pietní akt konaný při příležitosti 61. výročí konce druhé světové války přilákal k Národnímu památníku na Vítkově jen několik desítek Pražanů. Hold válečným hrdinům vzdali politici včetně prezidenta Klause a premiéra Paroubka.

Vítkov. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Za nevelkého zájmu Pražanů se konal dnes dopoledne pietní akt v Národním památníku na Vítkově k 61. výročí konce druhé světové války. Před nastoupenými čestnými jednotkami vzdali hold válečným hrdinům prezident republiky Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a další čeští politici. Slavnosti přihlíželo zhruba pět desítek diváků.

"Myslím si, že tomu chybělo jediné, té atmosféře, a sice diváci," řekl po slavnosti ČTK premiér. Důvod malého zájmu veřejnosti vidí v tom, že dnešní akce "neměla téma". Když se v neděli na Vítkově ukládala urna ministerského předsedy Aloise Eliáše a jeho paní, bylo podle premiéra přítomno několikanásobně více lidí.

Paroubek dnes očekával přítomnost více dětí. "Rodiče nebo školy by děti k tomu mohli vést, aby se něco dozvídali o naší národní minulosti," řekl. Pod jezdeckou sochou husitského vojevůdce Jana Žižky a znakem české lvice s nápisem Sláva  hrdinům padlým za vlast položili dnes politici pamětní věnce a uklonili se památce padlých. Mezi hosty slavnosti byli i pamětníci bojů.

Jedním z nich byl Jaroslav Čermák. Bojoval ve francouzské armádě a byl při vylodění v Normandii. "Svážel jsem kolaboranty na Pankrác," popsal ČTK první dny po návratu do vlasti.

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková ČTK řekla, že účast na dnešní akci považuje za čest. S primátorem Pavlem Bémem pokládala u památníku věnec věnovaný hrdinům hlavním městem. Válka jí vzala otce, který byl poslancem za Českou národní stranu socialistickou. "Od roku 1945 pracuji v této organizaci, abych uctila památku svých rodičů. Mám to v srdci a mám čisté ruce," řekla.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...