Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politik ČSSD byl postřelen

Česko

Bývalý náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba je ve vážném stavu

PRAHA Bývalý náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba (ČSSD) leží se střelným poraněním ve vážném stavu v nemocnici. Policie nyní zkoumá, jak k nešťastné události došlo.

Koskuba vážné zranění utrpěl v neděli večer a nyní leží na jednotce ARO pražské fakultní nemocnice Na Bulovce. „Pacient se podrobil zákroku. Je udržován v umělém spánku a stabilizován,“ upřesnila Petra Effenbergerová z marketingového oddělení nemocnice, kde zraněný pracuje.

Podle TV NOVA ho měla záchranná služba přivézt s prostřeleným hrudníkem. Jeho zranění nebo případné trvalé následky mohou zhatit Koskubovu kandidaturu v podzimních volbách do Senátu ve volebním obvodě v Praze 9, do kterých ho chce delegovat pražská sociální demokracie. Definitivní slovo o případné kandidatuře by ale ještě měl mít Ústřední výkonný výbor ČSSD.

Předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský včera nechtěl spekulovat o tom, zda Koskubovi jeho zdravotní stav umožní ucházet se o křeslo v horní komoře parlamentu. „Je to výborný člověk a skvělý lékař, přeji mu brzké uzdravení,“ řekl Hulinský ČTK.

Dvaapadesátiletý Koskuba je dlouholetým členem sociální demokracie.

V roce 2005 byl v okruhu kandidátů na funkci ministra zdravotnictví poté, co byla odvolána tehdejší šéfka resortu Milada Emmerová. V té době Koskuba resort fakticky řídil.

Jiří Paroubek jako premiér tehdy volil mezi šéfem lékařské komory Davidem Rathem a náměstkem Koskubou.

Vybral si prvně jmenovaného.

V reakci na tento krok Koskuba z ministerstva zdravotnictví odešel s tím, že se chce věnovat lékařs k é praxi. Od té doby působí jako primář II. interního oddělení na Bulovce. Koskuba má v odborné lékařské veřejnosti pověst předního experta na reformu zdravotnictví.

Koskubovo zranění včera nenechalo chladným Jiřího Paroubka. „V tuto chvíli nemám přesnou informaci o tom, jak k jeho vážnému zranění došlo. Jiřího Koskubu považuji za svého dlouholetého a osobního přítele a přeji mu brzké uzdravení. Pokud budu moci, rád mu v čemkoli a kdykoliv pomohu,“ napsal Paroubek v prohlášení.

Osudová událost se stala v neděli kolem 22. hodiny v bytě Koskubových rodičů v Jordánské ulici v Praze 9-Kyjích. Mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová uvedla, že k nešťastné události došlo v úzkém rodinném kruhu. Přítomni měli být podle dostupných informací jenom Koskubovi rodiče. „Zatím nemáme informace, že by tam byl někdo mimo rodinu,“ uvedla Brožová.

Kriminalisté nyní vyšetřují, zda šlo o nešťastnou náhodu, nebo zda mělo případně neštěstí jiné pozadí. „Už víme, že zbraň, z níž vyšel výstřel, byla legálně držená. Ale to ještě nemusí znamenat, že si to pan Koskuba udělal sám. Ve hře jsou obě varianty,“ řekl policejní komisař Ladislav Bernášek s tím, že policie nyní provádí důkladné vyšetřování a výslechy svědků. „Nemá smysl dělat jakékoliv předčasné závěry,“ dodal Bernášek.

K tomu, že pravděpodobně nešlo o pokus o vraždu ani o sebevraždu, se přiklání i Eva Brožová. „Jsme teprve na začátku vyšetřování. Ale vše nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu,“ řekla LN. Za Koskubovo zranění tak nejspíš může neopatrná manipulace se zbraní při čištění.

***

Policie je teprve na začátku vyšetřování. Vše prý nasvědčuje tomu, že šlo o nešťastnou náhodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!