Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Politika ústupků vede k válce“

Česko

Nový izraelský šéf diplomacie Avigdor Lieberman nehodlá dodržovat dohody o mírových jednáních s Palestinou

JERUZALÉM Na včerejším slavnostním ceremoniálu, při kterém oficiálně převzala moc nová izraelská vláda, znepokojil přítomné diplomaty projev ministra zahraničních věcí Avigdora Liebermana. Ten prohlásil, že Izrael není vázán dohodou z amerického Annapolisu, kterou se v roce 2007 tehdejší izraelský premiér Ehud Olmert zavázal k mírovým rozhovorům s Palestinci. „Nejsme vázáni žádným dokumentem, izraelská vláda v Annapolisu nikdy žádný dokument neratifikovala a neučinil to pak ani parlament,“ řekl Lieberman ve svém vůbec prvním vystoupení v nové funkci. Dále uvedl, že politika ústupků vede k válce. Bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová, která za Izrael vloni mírové rozhovory vedla, Liebermana přerušila, aby vyjádřila nesouhlas.

Oficiální předání vládní moci se konalo včera dopoledne při první slavnostní ceremonii svého druhu v historii Izraele v rezidenci prezidenta Šimona Perese. Jak prezident, tak i Netanjahuův předchůdce Ehud Olmert při ní nového premiéra naléhavě nabádali k pokračování mírových jednání s Palestinci. Obavy z nové vlády Složení Netanjahuova kabinetu vzbuzuje ve světě obavy zejména kvůli neochotě většiny stran koalice pokračovat v mírových jednáních s Palestinci a přiznat Palestincům právo na vlastní stát. Netanjahu v úterním projevu k poslancům, jimž představil programovou orientaci své vlády, řekl, že chce pokračovat v mírovém procesu s Palestinci a dosáhnout úplného míru se všemi arabskými sousedy Izraele. K řešení blízkovýchodního problému v podobě pokojné koexistence dvou států - Izraele a Palestiny -, podporovanému jak USA, tak Evropskou unií, se ale nepřihlásil a zdržel se jakékoliv zmínky o nezávislém palestinském státě.

Abbásova výzva Na postoje nového premiéra Izraele reagoval palestinský prezident Mahmúd Abbás. „Musíme říci světu, že tento člověk nevěří v mír. Teď je nutně na řadě celý svět, aby vyvinul na něj (Netanjahua) tlak -a dostál tak své odpovědnosti,“ řekl Abbás, který prosazuje ideu palestinského státu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!