Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polská vláda prohrává

Česko

VARŠAVA Polská vláda prohrává válku s fotbalovým svazem i mezinárodní federací. Po nepovedeném útoku na Polský fotbalový svaz (PZPN), na jehož obranu se rázně postavila FIFA, se vrací vše do starých kolejí. Nespokojeni jsou politici i fanoušci, kteří čekali, že se polský fotbal konečně očistí od obviňování z korupce a zbaví se praktik, které se s právem příliš neshodují.

Ministr sportu Miroslaw Drzewiecki se pokusil situaci změnit a na jeho popud převzal řízení svazu správce. FIFA a UEFA se však postavily na stranu svazu, který řídí dobře známý a v Polsku často kritizovaný Michal Listkiewicz. Pravidla mezinárodních asociací nedovolují, aby se vláda vměšovala do činnosti svazů. Polsku dala FIFA ultimátum: buď správce odejde, nebo se země bude muset vyrovnat se sankcemi.

Ačkoliv polský premiér Donald Tusk prohlašoval, že vláda neustoupí, kapituloval. Správce bude odvolán zřejmě do konce týdne. Do té doby má začít pracovat také komise složená ze zástupců polské vlády, FIFA a UEFA, jež bude dohlížet na nové volby vedení polského svazu.

Autor: