Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polsko neplánuje poplatky u lékaře, ale připojištění

Česko

Vláda Donalda Tuska chce v polském zdravotnictví zavést příplatky za nadstandardní léčbu. Prezident Lech Kaczynski to ale bude vetovat. VARŠAVA/PRAHA Každá země to řeší jinak, ale základ problému je v zásadě stejný. Kde vzít v relativně chudých postkomunistických zemích peníze na kvalitní, tedy drahou zdravotní péči, dostatečně zaplatit doktory a sestry, omezit plýtvání a přitom zachovat ústavou garantovanou „bezplatnou zdravotní péči“. A ještě přitom nezvyšovat daně a odvody, protože to je proti liberálnímu pojetí ekonomiky a nelíbí se to zahraničním investorům, bez nichž postkomunistická Evropa nemá šanci zbohatnout.

V Polsku je tento problém o to větší, že je po Rumunsku a Bulharsku nejchudší zemí Evropské unie. Polské zdravotnictví je v dnešní podobě na pokraji zhroucení a bankrotu, polští lékaři stávkovali loni v létě a zdravotní sestry se svým protestem staly dokonce polskými hrdinkami minulého roku.

Problém je jednoduchý. Odvody na zdravotní pojištění (9%z hrubého příjmu) jsou v Polsku o polovinu nižší než v Česku (13,5 %) a v Německu (14 %). Díky tomu nemají nemocnice na zvýšení platů lékařů, které se průměrně pohybují v přepočtu mezi 20-25 tisíci korun hrubého. Lékaři si hrozbou stávky a ti dobří hrozbou odchodu vymohou často na vedeních nemocnic mnohem vyšší sumy (nejlepší specialisté si mohou přijít i na 200 000 korun měsíčně), ale potom zase bankrotují. S lékařskými přístroji a léky je to podobně jako v Česku.

Vláda Donalda Tuska se zatím brání sáhnout k tak nepopulárním opatřením, jako jsou české platby u lékaře, v nemocnici a za recept. „Není možné zavést poplatky u lékaře, protože chudý důchodce musí chodit k doktorovi dvakrát měsíčně pro recepty,“ nechala se slyšet ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová. Stejně tak nechce slyšet o zvýšení sazeb pojistného.

Způsobem, jak nalít do zdravotnictví alespoň více peněz, má být zdravotní připojištění. To by činilo 30 zlotých (asi 250 korun měsíčně) a hradily by se z něho některé úkony, na které by neměl pacient v rámci „základní bezplatné péče“ nárok.

Tuskovu už tak překvapivě „nestatečnou“ vládu však podráží populistický prezident Lech Kaczynski. „Zákon o zdravotním připojištění budu vetovat,“ uvedl prezident. Podle svých vlastních slov proto, že by došlo k rozdělení „na pacienty první a druhé třídy“.

Pro Tuskovu vládu to je problém, protože k překonání prezidentova veta potřebuje hlasy opoziční Levice a demokracie.

Kaczynski, který je posledním představitelem na podzim poraženého Práva a spravedlnosti u moci, využívá své šance. Lékařům slíbil, že je podpoří v jejich požadavcích na zvýšení platů. Problém, kde na to vzít, už přenechává Tuskově vládě.

***

Polské připojištění Připojištění by mělo stát 30 zlotých měsíčně. Částečně by mohlo být refundováno nebo se odepisovat z daní. Měla by se z něj hradit nadstandardní péče, kterou negarantuje dosavadní zdravotní pojištění. lup

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...