Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polsko žije svými „kapříky“

Česko

VARŠAVA/PRAHA Slovní výrazy „kurva“ a podobně, důvody telefonátu spočívající ve varování před akcemi policie nebo věty nasvědčující korupci. Polsko má podobně jako před časem český fotbal svoje „kapříky“. Jenže v polském případě jde o bývalého ministra vnitra Janusze Kaczmarka, bývalého šéfa policie Konrada Kornatowského a jednoho z polských miliardářů Ryszarda Krauseho.

A zatímco k odposlechům českých fotbalových bossů a trenérů se čeští novináři museli složitě dostávat přes své policejní zdroje, novinářům polským je představila v noci na sobotu polská prokuratura. Kaczmarek a Kornatowski byli však současně v pátek propuštěni na kauci několika set tisíc korun z vazby, kam se dostali minulý týden po zatčení agenty tajné služby. Polská opozice obvinila vládu Práva a spravedlnosti premiéra Jaroslawa Kaczynského z totalitních praktik, protože krátce předtím Kaczmarek vypovídal v Sejmu o snaze vlády a tajných služeb připravit aféry proti politickým soupeřům.

Jaroslaw Kaczynski, který považuje zveřejněné odposlechy Kaczmarka za důkaz „gdaňského spiknutí“ (všichni odposlouchávaní jsou z Gdaňska), tvrdí, že opozice dluží vládě omluvu.

Kaczmarek sám však situaci zkomplikoval svým tvrzením, že s miliardářem Krausem, který měl korumpovat, ho seznámil sám prezident Lech Kaczynski a jeho žena, již mají svůj dům také v Gdaňsku. „Jediné, čím jsem se provinil, bylo, že jsem věřil prezidentovi,“ tvrdí Kaczmarek. Navíc po svém propuštění z vazby nezamířil nikam jinam než do prezidentského paláce, kde pobyl víc než hodinu. Prezident Lech Kaczynski však tvrdí, že hovořili pouze o boji proti terorismu.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč