Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Polský král si naposledy skočil

Česko

Polský národ teskní. Jeho král jménem Adam Malysz totiž zřejmě navždy opustil skokanské můstky. Na jeho poslední skok v životě v Zakopaném se v sobotu přijely podívat desítky tisíc fanoušků, přičemž většina z nich si ozdobila tvář tradičním malyszovským knírkem.

PRAHA Muž, který se skočkami na nohou dokázal před lety pobláznit snad celou svoji rodnou zem, pozval na sobotní rozlučku šestnáct skokanů.

Největších kamarádů, s nimiž dlouhé roky zápolil o medaile.

Mezi ikonami typu Ammanna, Ahonena, Morgensterna či Schlierenzauera se neztratil ani Jakub Janda. Jediný Čech, kterému se dostalo cti naposledy si s Malyszem zazávodit. „Málokdo si dovede představit, co Adam pro Poláky znamená,“ povídal Janda. „Se spoustou lidí jsem se o něm bavil a pochopil jsem, že pro Poláky je číslem jedna Bůh, po něm se klaní papežovi a na třetím místě už je Adam...“

A pak dodal, že s Malyszem se na můstcích potkával dlouhých čtrnáct let. „Je pro mě velká pocta, že jsem se téhle akce mohl zúčastnit,“ dodal Janda nostalgicky. „Já se ale se závoděním tatím ještě loučit nehodlám.“ Rozhodčí mu skok rozmlouvali Subtilní Malysz, jenž dokázal čtyřikrát vyhrát mistrovství světa i Světový pohár a na olympiádách posbíral stejný počet medailí, se ale v Zakopaném svým obdivovatelům málem ani nepředvedl.

Exhibici totiž notně zkomplikovalo husté sněžení. Právě kvůli němu se show o několik hodin oddálila, přičemž moc nechybělo a neskákalo se vůbec.

Původně si měli skokani vylosovat metu, na kterou by měli doletět. Kdo by se jí nejvíce přiblížil, stal by se vítězem.

Nakonec se ale ke skoku odhodlalo jen deset závodníků včetně Jandy. Rozhodčí sice na Malysze tlačili, aby v krajně nepříjemných podmínkách raději neriskoval své zdraví, avšak Orel z Visly, jak se mu často říká, nad jejich varovnými hlasy jen mávl rukou.

„Vím, že sudí trochu brblali, ale fanoušky jsem nechtěl zklamat,“ komentoval třiatřicetiletý Malysz situaci. „Vždyť šlo o můj poslední skok... Tak jsem rozhodčím zkrátka oznámil, že do toho jdu.“

Bezprostředně poté, co bez problémů přistál dole pod můstkem Wielka Krokiew, vtrhli na dojezdovou plochu fanoušci a svůj idol odnesli na ramenou.

Skok si nenechal rozmluvit ani čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann. „Na tuhle exhibici bych ze Švýcarska dorazil, i kdybych měl jít pěšky,“ shrnul do několika slov úctu, kterou k Malyszovi chová.

O sportovní esa sice Poláci až tak velkou nouzi nemají, nicméně nikdo jiný, koho by mohli milovat jako svého Adama, na obzoru zřejmě není. Ostatně i polský prezident Bronislaw Komorowski s manželkou Annou už stihli Malyszovi pogratulovat ke všemu, co pro národ udělal.

Čemu se hodlá Malysz po skončení sportovní kariéry věnovat, zatím známo není. Jisté ale je, že zimní víkendy budou od příštího roku pro Poláky o poznání smutnější...

***

Nejznámější polští sportovci * Adam Malysz (33 let) Mistr světa z let 2001, 2003 (2×) a 2007 vyhrál 39 závodů SP, víc dokázal pouze Fin Nykänen (46). Zároveň je Malysz jediný, kdo jako Nykänen ovládl seriál SP čtyřikrát. Pro rozlučku mu fanoušci složili rockovou píseň Skáčeme pro tebe, v níž je opěvována kariéra nejpopulárnějšího polského sportovce posledních let. * Robert Kubica (26) První polský pilot formule 1 měl premiéru v roce 2006 (BMW Sauber), od roku 2010 jezdí u Renaultu. Dosud získal jedno vítězství a dvanáct umístění na stupních, celkově skončil nejlépe v roce 2008 (4.). V únoru se zranil při rallye a málem přišel o ruku. * Justyna Kowalczyková (28) Nejúspěšnější polská běžkyně na lyžích v historii. Po trestu za doping z roku 2005 získala čtyři medaile z OH a šest z MS, vyhrála poslední dva ročníky Tour de Ski a 15 závodů SP, který celkově ovládla třikrát. * Jerzy Dudek (38) Fotbalový brankář, který v letech 1996–2001 chytal ve Feyenoordu a dalších šest let v Liverpoolu, kde byl v roce 2005 u triumfu v Lize mistrů. Od roku 2007 obléká dres Realu Madrid, kde je náhradníkem kapitána španělské reprezentace Casillase.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!