Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pomáhají spíš sobě, zlobí se Afghánci

Česko

Záchrana Afghánistánu – Kde končí miliardy, které svět posílá do země zdevastované válčením?

Afghánci kritizují formy zahraniční pomoci. Žijí v domnění, že se cizinci obohacují na jejich úkor.

KÁBUL/PRAHAO víkendu se poprvé v Afghánistánu veřejně upálil muž, kterého k této drastické formě sebevraždy dovedla neschopnost uživit svou rodinu – v tomto případě 18člennou.

Podle OSN umírá ročně v Afghánistánu 40 tisíc lidí v důsledku hladu a špatné výživy. I když se počet kriticky chudých Afghánců v některých lokalitách, kde působí nevládní organizace, povedlo snížit, celkově se v zemi chudobu likvidovat nedaří. Podle letošní zprávy OSN se od roku 2005 do roku 2008 zvýšil počet osob, jejichž jídelníček neodpovídá základním lidským potřebám, z 30 na 35 procent.

„Nestrádáme ani tak terorismem, mně osobně ani nevadí američtí vojáci. Nejhorší ale je, že moji dva synové jsou už tři roky bez práce. Já jsem starý a zbytek naší rodiny jsou ženy a děti,“ vysvětluje bezvýchodnou situaci 72letý Muhammad Júnis. Jediným zdrojem obživy celé rodiny jsou příležitostné výdělky dětí. Roznášejí vodu na trhu a čistí boty těm bohatším.

Dospělí sedí doma a nadávají na nedostatečnou humanitární pomoc ze zahraničí – na „zlodějské“ humanitární organizace, které si podle nich z pomoci určené Afghánistánu vyplácejí obrovské platy a v Kábulu staví paláce. Ve skutečnosti se Afgháncům může zdát každý plat cizince obrovský, protože třeba invalidní důchod beznohého válečného veterána je kolem šesti dolarů měsíčně. Nespokojenost s poskytovanou humanitární i rozvojovou pomocí vyjadřují i oficiální místa. Připouštějí, že na vině je jak plýtvání dárců, tak i zkorumpovanost domácích úředníků. Afghánský parlament nedávno vyjádřil protest proti tomu, že drtivá většina pomoci přichází do země už ve formě služeb a zboží. „Taková pomoc nijak nestimuluje afghánský trh,“ prohlásili rozzlobení poslanci a vyzvali USA i další státy, aby začaly konečně předávat podstatnou část slíbené pomoci afghánské vládě, a ne „svým“ nevládním organizacím. „Namísto investic do zemědělství nám Američané za osm let dodali tři miliony tun potravin za zhruba pět miliard dolarů. To znamená pohádkové zisky pro americké farmáře, ale nulovou pomoc pro afghánské zemědělství,“ píše se v prohlášení poslanců.

Ministerstvo financí se k protestu přidalo a obvinilo cizince z toho, že stimulují korupci vládních úředníků. Rozdíly mezi platy cizinců a Afghánců jsou astronomické. Afghánská média uvedla, že zatímco průměrný plat cizince pracujícího jako poradce na afghánském ministerstvu je kolem 20 tisíc dolarů, mzda jeho afghánského kolegy je 70 až 80 dolarů měsíčně.

Při takovém příjmu jen málokdo dokáže nepřijímat úplatky, upozorňují afghánská média.

***

Čísla a fakta

Přes 32 miliard dolarů činila celková letošní pomoc. Na různých konferencích a setkáních dostal Afghánistán přislíbeno 60 miliard. Hlavním poskytovatelem pomoci jsou Spojené státy . Česká státní pomoc Afghánistánu – kromě vojenské – činí přes 7 milionů korun ročně. Asi 25 procent z celkové zahraniční pomoci prochází přes státní rozpočet Afghánistánu. Afghánské vedení by chtělo disponovat nejméně 80 procenty.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN