Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pomoc Gaze? Prý jednostranné

Česko

BBC odmítla odvysílat výzvu na pomoc Palestincům, aby zůstala nezávislá

LONDÝN/PRAHA „Veřejnost po nás chce, abychom byli nestranní a mým úkolem je tuto nezaujatost hájit,“ bránil generální ředitel BBC Mark Thompson několik dní staré rozhodnutí neodvysílat včera v nejsledovanějším čase humanitární výzvu na pomoc válkou postižené Gaze.

Na ostrovech zamítavý verdikt vyvolal vlnu nevole. Rozhodnutí stanice kritizovali politici, komentátoři i tisíce diváků. Jak spor vznikl?Na jeho počátku stála snaha takzvaného Nouzového výbor při katastrofách (figuruje v něm 13 největších britských charitativních organizací), který prostřednictvím příspěvku chtěl získat peníze určené na nákup jídla, léků i dalších věcí potřebných pro Palestince postižené válkou v Gaze. Na první pohled se na tom nezdá nic divného. BBC ale nabyla dojmu, že by odvysíláním ztratila punc nezávislosti v palestinskoizraelském konfliktu. Stejné stanovisko později zaujala i televize Sky. „Naší povinností jako novinářů je pokrývat všechny strany tohoto příběhu s nekompromisní objektivitou,“ řekl šéf Sky News John Riley. S vysíláním však naopak vyslovily souhlas konkurenční britské televize Channel 4, ITV a Five.

Týká se to zachraňování životů Situace v případě BBC je však o to komplikovanější, že jde o veřejnoprávní médium. Skupina poslanců proto chce podpořit návrh, který by BBC i Sky k odvysílání výzvy vybídl.

Rozhodnutí rozlítilo například labouristu Richarda Burdena. Podle něj humanitární apel pochází od respektovaných britských charitativních sdružení. „Je to o zachraňování životů,“ podotknul. K němu se přidal i arcibiskup z Yorku John Sentamu. „Tento spor se netýká nestrannosti, ale spíše humanity,“ zdůraznil. Deník The Guardian přinesl informaci, že „nestoudný postoj“ BBC vyvolal rebelii i mezi redaktory a editory stanice. Na stranu BBC se však postavil ministr kultury Andy Burnham, podle kterého má BBC právo na samostatné rozhodnutí. Stanice se navíc hájila také tím, že o humanitární situaci v Gaze dostatečně informuje ve svých zpravodajských pořadech. Zamítavý postoj BBC není historickou premiérou. Jak uvedla ČTK, stejně se stanice zachovala například v roce 2006, kdy charitativní organizace vyzývaly k pomoci ve východní Africe. BBC tehdy měla pochyby, že by nevládní sdružení byla s to pomoc rozdělit.

Autor: