Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pontiac, americká legenda, skončil

Česko

PRAHA/DETROIT David Hasselhoff a jeho inteligentní auto jménem Kit, to je známá dvojice z béčkového amerického seriálu Knight Rider, který se vysílal i v Česku.

Role Kita proslavila sporťák Pontiac TransAm po celém světě. Když model po revoluci přivezli do prostor pražského Výstaviště, lidé stáli několik hodin, jen aby mohli vůz spatřit a posadit do něj své děti.

Zlatá éra je ale pryč, od listopadu značka Pontiac, která patří skupině General Motors, navždy ukončila výrobu. Pontiac, založený v roce 1926, se proslavil především v průběhu 60. a 70. let díky hollywoodským studiím. Černý Pontiac TransAm se objevil ve filmu Polda a bandita s Burtem Reynoldsem v hlavní roli. Sami fanoušci tyto vozy označují jako dostupná auta s motorem pro pravé chlapy. Největším triumfem značky byl model GTO, který vyvinul inženýr Pontiaku John Z. DeLorean. GM totiž nadiktovalo velikost motoru a právě DeLorean toto pravidlo porušil a přišel s modelem GTO. Tento model se dokonce v roce 1968 stal nejprodávanější řadou značky Pontiac a tvořil 17 procent z celkového objemu prodeje automobilky GM v tomto roce. Na úspěch však Pontiac již nikdy nedokázal plně navázat.

K ukončení výroby po 84 letech bylo General Motors nuceno především kvůli hrozbě krachu. Stát, který GM zachraňoval, si vyžádal restrukturalizaci provozu. Nestačilo to. Pontiac se tak přidal k dalším značkám, které GM musela hodit přes palubu, aby sama přežila. Patří mezi ně Hummer či Saab.

V Česku vozy Pontiac už neregistruje ani Sdružení automobilových dovozců, nelze proto určit, kolik jich na našem území je. „Ukončení této značky pro nás nepředstavuje problém. Těchto vozů se v Česku neprodalo mnoho,“ říká Daniel Křenek ze společnosti Denker, která dováží americká auta.

Více čtěte na straně 16

***

PONTIAC

založeno v roce 1926

40 milionů aut vyprodukovala firma za 84 let

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...