Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poplatky se změní po etapách

Česko

Zvýšení poplatku v nemocnici má přijít jako první, snížení toho v lékárně až jako poslední

PRAHA Ne jednou, ale zřejmě hned třikrát po sobě se budou poslanci zabývat změnami regulačních poplatků, které dohodly koaliční strany. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připravuje změnu poplatků ve třech fázích. Jako první má přijít na řadu zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici, pak zvýšení platby u ambulantního specialisty bez doporučení praktického lékaře. Jako poslední předloží ministerstvo zrušení poplatku za položku na receptu, který nahradí poplatek za celý recept.

Ministr argumentuje tím, že změny různých poplatků jsou různě složité. Někteří koaliční poslanci jsou z toho na rozpacích. „Jak jsou poplatky upraveny v koaliční smlouvě, jedná se o banální technickou novelu zákona o zdravotním pojištění a trošku mě znervózňuje, že ještě není na stole. Ještě víc mě znervózňuje, že by tato jednoduchá novela měla být rozfázována do více let. Tomu nerozumím,“ řekl poslanec ODS Marek Šnajdr, který se účastnil koaličních jednání.

Během několika dnů začne diskuse o poplatku za hospitalizaci. „Provedli jsme modelace, které v nejbližších dnech předložím ministrovi financí k debatě o tom, jak přesně ten systém nastavit a jaké udělat výjimky, aby byl poplatek sociálně únosný,“ řekl Heger. Podle jeho návrhu by se poplatek zvýšil na sto korun jen lidem v produktivním věku. Seniorům, dětem a zdravotně postiženým ne.

Věk nemá rozhodovat, myslí si Šťastný Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy by s tím zařízení problém neměla, ačkoli by vyšší částku platila jen polovina hospitalizovaných. „Odstupňování poplatků je v zahraničí běžné. Rozhodující je, aby byly sociálně únosné,“ říká.

Naopak předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS) výjimku podle věku nechce. „Chápu snahu vyjít vstříc vybraným skupinám. Na druhou stranu pojetí pravicové politiky vyžaduje nedělat rozdíl v placení poplatků podle věku, ale jedině podle sociální situace jednotlivce,“ soudí. Ministr ustoupil od toho, že by se tento poplatek nově zahrnul do ochranného ročního limitu. Ztratil by se totiž regulační efekt u lidí, kteří leží v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě.

Ještě složitější prý bude změna poplatku u ambulantního specialisty. Heger chce, aby se u něj platilo až 200 korun jako vstupní poplatek, pokud k němu přijde pacient sám bez doporučení praktika. „V současnosti se pacient pohybuje mezi lékaři neorganizovaně a nemá to žádná pravidla. Tím poplatkem by se mělo pacientovi naznačit, jak má chodit,“ vysvětluje smysl Heger. Ovšem v některých oborech by toto pravidlo neplatilo a pacient by dál mohl jít k některým specialistům sám podle vlastního uvážení. „Je to poměrně složitý komplex,“ uvádí Heger.

Až jako poslední by podle ministra zdravotnictví měla přijít změna poplatku v lékárně. Do konce roku se zřejmě nestihne. Do programového prohlášení vlády prosadily Věci veřejné zrušení poplatku za položku na receptu. Ten má nahradit poplatek

***

ZMĚNA POPLATKŮ VE TŘECH KROCÍCH

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo) plánuje změny regulačních poplatků postupně. Jako první má přijít změna poplatků v nemocnicích, kterou ministr předloží během několika týdnů. Platit by začala od začátku příštího roku. Pak bude následovat změna poplatků u lékaře ambulantního specialisty. Heger navrhuje, aby se u ambulantních specialistů až na výjimky platilo 200 korun, pokud k němu půjde pacient bez doporučení praktika. Jako poslední přijde na řadu zrušení poplatku za položku na receptu a jeho nahrazení poplatkem za celý recept. Spolu s tím přestanou pojišťovny přispívat na velmi levné léky, zřejmě do ceny 60 korun.

Nové poplatky v nemocnici

Podle ministra Hegra by měli v nemocnici platit více lidé v produktivním věku, naopak senioři, děti,ale i invalidé a lidi s přiznaným příspěvkem na péči by měli být zvýhodněni.

Lidem v produktivním věku by stoupl poplatek minimálně na sto korun, naopak pro seniory a další sociálně citlivé skupiny by mohl zůstat podle předběžného návrhu na současné výši 60 korun.

Děti do devatenácti let přitom tvoří spolu se seniory nad 65 let zhruba polovinu všech hospitalizovaných.

V roce 2008 leželo v českých nemocnicích 390 tisíc dětí, 726 tisíc seniorů a 1,15 milionu lidí od 20 do 64 let. Na některých odděleních tvoří dokonce senioři většinu pacientů. Nejvíc pacientů bylo v roce 2008 na interních odděleních a průměrný věk pacienta na interně byl 67 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!