Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejvyšší soud zamítl dovolání Vrabela. Za výroky o jaderném útoku zaplatí pokutu

Ladislav Vrabel přichází k soudu, který projedná jeho obvinění ze šíření poplašné zprávy kvůli výrokům o jaderném útoku. (27. dubna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejvyšší soud odmítl dovolání pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela. Za výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku, mu uložil odvolací Městský soud v Praze loni v říjnu peněžitý trest 10 000 korun. Podle pravomocného rozsudku se dopustil šíření poplašné zprávy. Nejvyšší soud rozhodl bez veřejného jednání. Výsledek ČTK sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není veřejně k dispozici.
  14:06

Vrabel své stíhání už dříve označil za politické, spatřoval v něm snahu umlčet opozici. Státní zastupitelství tvrzení o politickém stíhání odmítlo.

Obvodní soud pro Prahu 1 Vrabelovi původně uložil čtyři měsíce vězení s podmínečným odkladem na rok a půl. Městský soud v Praze souhlasil s obvodním soudem v tom, že Vrabelovy výroky mohly vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Trest ale zmírnil.

Vrabel podle obžaloby předloni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Česko přitom žádné jaderné zbraně ani nevlastní. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace podle obžaloby rozhodně mohla vyvolat obavy u lidí, kteří Vrabela na sociálních sítích sledují.

V minulých letech pořádal Vrabel protesty proti vládní politice, některých se zúčastnily desetitisíce lidí. Krajský soud v Českých Budějovicích loni prohlásil na Vrabelův majetek konkurz.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...