Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poradce Buzkové řešil dotace. Uspěl i jeho syn

Česko

  7:32
Praha - Ministerstvo školství prověřuje okolnosti, za kterých v posledních dvou letech schválilo občanskému sdružení SPHV dotace za více než 13 milionů korun.

Podezřelé dotace vyřizoval právě poradce Buzkové. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Podle informací LN jde o úspěšné projekty, které byly spojeny s lidmi kolem bývalého dlouholetého poradce exministryně Petry Buzkové Martina Profanta.

Konkrétně jde o loňskou dotaci ve výši 615 tisíc korun, za kterou SPHV vytvořilo internetové stránky Webtolerance.cz. Letos v srpnu pak ministerstvo sdružení SPHV přidělilo na další dva projekty téměř 13 milionů korun.

Sdružení SPHV přitom vede Profantův dlouholetý známý Zdeněk Pobuda, majitel nakladatelství Epocha. To mimo jiné vydalo knihu expremiéra Paroubka „Můj život v politice“. Členem SPHV a jedním z tvůrců stránek Webtolerance.cz je Profantův osmnáctiletý syn. „Těmito dotacemi se nyní zabývá ministerská kontrola,“ řekl včera LN vrchní ředitel kabinetu ministryně školství Petr Roupec. Letos schválené milionové dotace zatím nebyly uvolněny.

Profant, který byl členem výběrových komisí pro udělení dotací, podezření odmítá. Projednávání projektů SPHV se prý neúčastnil kvůli možnému střetu zájmů.

Více v dnešních LN
Autoři:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...