Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Seznam poradců premiéra Fialy je hotov. Je plný ekonomů, ale jsou v něm i lékaři

Na seznamu poradců premiéra Petra Fialy, který se podařilo získat iDNES.cz, figuruje nakonec více než deset jmen. Například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní ekonom ve společnosti BH Securities Štěpán Křeček, ekonom Daniel Münich či odborník na eGovernment a digitální transformaci Zdeněk Zajíček.
  20:03

Dalšími Fialovými ekonomickými experty budou vedoucí Úseku finančního a správy pojistných událostí v EGAP David Havlíček a Karina Kubelková, odbornice v oboru aplikovaná hospodářská politika, makroekonomické prognózování a ekonomická analýza. Hlavní analytička Hospodářské komory.

Ve Fialově týmu jsou i renomovaní lékař, odborník na kardiovaskulární chirurgii, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka a lékař se specializací na oblast dětské chirurgie a traumatologie Petr Gál.

Poradcem předsedy vlády je nově i Jakub Kajzler, který se specializuje se na zemědělskou politiku, zejména v kontextu Evropské unie. Na monitoring a analýzu legislativy Evropské unie, především v oblasti politiky životního prostředí, se specializuje Ondřej Krutílek, který vyučuje na Masarykově univerzitě.

Na seznamu poradců je i ředitel Středoevropského technologického institutu na Masarykově univerzitě (CEITEC) a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl nebo vedoucí Katedry sportovních her a člen vědecké rady na Masarykově univerzitě Jiří Nykodým.

Už dříve byla známa jména některých Fialových poradců. V zahraničních a bezpečnostních otázkách mu bude radit bývalý velvyslanec v Izraeli a dříve i náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar. Pojar je od roku 2014 prorektorem vysoké školy CEVRO Institut a v letech 1997 až 2005 byl výkonným ředitelem nevládní organizace Člověk v tísni.

V otázce médií bude premiérovi radit dlouholetý novinář a mediální manažer Michal Klíma. Je předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu a místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V minulosti působil ve vedení vydavatelství Economia či Vltava Labe Media.

„Už od doby, kdy jsem řídil Masarykovu univerzitu, jsem zvyklý pracovat v týmu. Bez kvalitního týmu nemůže člověk ve vedení jakékoliv instituce uspět a o státu to platí dvojnásob. Jsem rád, že se mi podařilo domluvit se s řadou takto kvalitních osobností napříč řadou oborů od ekonomie po životní prostředí, a těším se na spolupráci s nimi,“ uvedl Fiala.

Dlouholetý poradce špiček v ODS František Cerha, který několik let radí Fialovi, nakonec není v týmu poradců, ale bude jeho tajemníkem.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat