Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Porcelánku Rosenthal drtí krize

Česko

BERLÍN Světoznámá německá porcelánka Rosenthal AG skončila v insolvenčním řízení. Včera jej podle agentury DPA zahájil příslušný německý soud.

Firma byla v platební neschopnosti. Podle insolvenčního správce Volekra Böhma bude podnik ale dál fungovat. Světoznámá značka tak má šanci současnou globální ekonomickou krizi přežít.

Insolvenční řízení nabízí možnost pokračovat ve výrobě a udržet přinejmenším část pracovních míst. Loni měla porcelánka při obratu 162,6 milionu eur (4,38 miliardy korun) ztrátu 23 milionů eur (621 milionů korun). Zrušeno bylo kolem 300 pracovních míst. Podnik současně investoval 30 milionů eur (810 milionů korun) do automatizace výroby.

Historie porcelánky Rosenthal AG

Dnešní koncern Rosenthal AG má kořeny hluboko v minulosti. Porcelánka Filipa Rosenthala, založená roku 1879 v Selbu jako pobočka Eckersreutské manufaktury, se postupně stala, vedle podniku Hutschenreutherova, druhou největší porcelánkou v Německu. Porcelánka výborně prosperovala a časem k sobě připojovala řadu dalších soukromých manufaktur, jako porcelánku v Selb-Plössbergu (založenou 1867). V roce 2000 firma převzala kontrolu i nad známou porcelánkou Lorenze Hutschenreuthera.

Podle Volkera Böhma má tak firma moderní a konkurenceschopný závod. Před dvěma týdny oznámil Böhm zrušení dalších 300 z celkem pracovních 1200 míst, která porcelánka v Německu má.

Přesun výroby na východ se neplánuje. Správce věří, že i přes zahájení insolvenčního řízení se podaří najít firmě nového vlastníka. Mohl by ji získat italský výrobce nádobí a příborů Sambonet.

Podle insolvenčního správce Böhma jednání pokročila, ale ještě se musí dojednat detaily.

Podle nepotvrzených informací představují závazky firmy 60 milionů až 70 milionů eur (1,62 až 1,89 miliardy korun).

Kvůli krizi se obrat společnosti Rosenthal AG snížil. Jen v lednu klesl o 15 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!