Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Porodnice zaměnila novorozence

Česko

  9:23
TŘEBÍČ - Policie začala vyšetřovat záměnu novorozenců v třebíčské nemocnici. Případ, na který jako první upozornila televize Prima, se s největší pravděpodobností stal loni 9. prosince. To, že desetiměsíční Nikola není biologickým potomkem Libora B. a Jaroslavy T., dokazují testy DNA, které si nechala rodina zpracovat.

nemocnice (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Policie nyní testy DNA ověřuje a zjišťuje, jestli došlo jen k prosté dvojzáměně, nebo je postižených rodin více. „Nevíme, zda byly vyměněny dvě děti nebo jich bylo vyměněno víc,“ řekla TV Nova třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická. 9. prosince se v nemocnici narodilo pět dětí, tři holčičky nyní čeká genetická zkouška.

Záměna vyšla najevo až nedávno. Liboru B. se zdálo, že mu dcera není podobná a kamarádi v hospodě ho vyhecovali, aby nechal provést DNA testy. Z nich zjistil, že dítě opravdu není jeho potomkem. U soudu proto své otcovství zpochybnil a soud mu dal za pravdu. Jaroslava T. ovšem přísahala, že otcem dítěte je. Soud proto dal prověřit i její DNA, a ukázalo se, že ani ona není matkou dítěte.

Oba jsou nyní rozhodnuti získat vlastní dítě a od třebíčské nemocnice chtějí desetimilionové odškodnění. „Za každý měsíc milion. Prostě deset milionů budeme určitě chtít,“ dodal pro televizi Milan Smejkal, bratr Jaroslavy T.

Podobné případy jsou velmi řídké, a právníci proto tápají. Vodítko ovšem dává Úmluva o právech dítěte, podle které je prvořadým zájmem, aby se děti shledaly se svými biologickými rodiči. „Každé dítě má právo na své biologické rodiče. Tudíž se domnívám, že bez ohledu na emoce současných rodičů by se mělo dítě dostat ke svým biologickým rodičům. Věřím, že jde o osvícené páry, a že k výměně dojde,“ řekla LN ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

V případě, že by jedni z rodičů s výměnou nesouhlasili, musel by podle ní rozhodnout soud. Výsledek takového hypotetického jednání lze jen těžko předvídat, ale Baudyšová tvrdí, že i soud by měl vzít úmluvu v úvahu. Podle Baudyšové je nutné, aby policie vyšetřila, jak k záměně došlo, viník by měl být potrestán a nemocnice by měla přijmout taková opatření, aby se případ už nikdy neopakoval.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!