Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ochranka nás o kokainu neinformovala, zlobí se sněmovní kancléř. Vyžádal si zprávu

Sněmovní kancléř Martin Plíšek. foto:  Michal Šula, MAFRA

Sněmovní kancléř Martin Plíšek si od Ochranné služby Policie ČR vyžádal zprávu o povaze a řešení nálezu kokainu na toaletě v Poslanecké sněmovně. S touto zprávou chce pak seznámit vedení Sněmovny. Plíšek se kvůli incidentu sešel s ředitelem ochranné služby Jiřím Komorousem. Vyjádřil své znepokojení nad tím, že policie o tomto nálezu neinformovala vedení sněmovní kanceláře.
  13:26

Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Lustigová. „Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek současně doufá, že se podobná situace ve způsobu komunikace už nebude opakovat,“ uvedla mluvčí.

O nálezu kokainu ve Sněmovně informoval server Seznam Zprávy. Uvedl, že policejní ochranná služba Sněmovny objevila na přelomu loňského a předloňského roku drogu na pánské toaletě.

Podle mluvčího ochranné služby Tomáše Procházky vedení služby případ vyhodnotilo tak, že vzhledem k minimálnímu množství drogy nešlo o trestný čin ani přestupek a nález dál nehlásilo.

Policie posléze na sociálních sítích uvedla, že ani po prohlédnutí kamerových záznamů nezjistila, kdo papírek, kde měla být droga, donesl na toaletu. Současně se ale zabývá i tím, jak se informace o nálezu dostala do médií, protože policisté jsou vázáni mlčenlivostí.

Policie také ve středu uvedla, že standardně informuje příslušné orgány Sněmovny o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti. To ale podle ní nebyl tento případ.

Opoziční hnutí ANO požaduje po ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) informace ohledně postupu vyšetřování nálezu drogy. Místopředseda hnutí a Sněmovny Karel Havlíček ve čtvrtek řekl, že je třeba se dozvědět, zda byl Rakušan se záležitostí svými podřízenými seznámen. Jestliže ano, měl by vysvětlit, proč o tom neinformoval vedení dolní komory. V opačném případě se má Rakušan vyjádřit k podobě zveřejnění zprávy.

„V případě, že ministr nebyl informován, jestli považuje za správné, že se o tom vedení Sněmovny dozví z médií, a to rok a půl poté,“ řekl Havlíček. Doplnil, že odmítá věc bagatelizovat, chápe rozhořčení veřejnosti a nepovažuje za správné, že o věci vedení Sněmovny nevědělo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!