Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pekarová si stanovila pořadí místopředsedů. zastupovat ji bude Kovářová

Poslankyně hnutí Starostové a nezávislí Věra Kovářová foto: Starostové a nezávislí

První místopředsedkyní Sněmovny se stala Věra Kovářová z hnutí STAN. Rozhodla o tom o předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová, když stanovila pořadí nyní pětice místopředsedů. Kovářová ji tak bude přednostně zastupovat při její absenci, pokud bude sama přítomná. Jde například o svolávání schůzí Sněmovny a o řízení organizačního výboru.
  10:03

V pořadí dalším místopředsedou po Kovářové je Jan Bartošek z KDU-ČSL a následující Jan Skopeček z ODS, pirátka Olga Richterová a Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO.

Jedna místopředsednická pozice zůstala po ustavující schůzi volná, když v tajné volbě neuspěli bývalý předsedy Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO ani předseda SPD Tomio Okamura, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory.

Místopředsedové se s předsedou Sněmovny v daném pořadí střídají v řízení schůzí. Obvyklý interval činí dvě hodiny.

První místopředseda parlamentní komory má podle zákona vyšší plat než místopředseda řadový. Letos jde o 182 500 korun měsíčně, ostatní místopředsedové berou 173 200 korun. Příští rok bude brát první místopředseda podle předběžných údajů 193 500 korun za měsíc, řadový místopředseda 183 700 korun.

10. listopadu 2021

V minulém volebním období byl nejprve prvním místopředsedou Sněmovny tehdejší předseda ČSSD Jan Hamáček. Po jeho nástupu do vlády v polovině roku 2018 Vondráček stanovil prvním místopředsedou Vojtěcha Filipa, který byl do nedávna předsedou KSČM. Kritici z řad tehdejší opozice mluvili o možném ústupku hnutí ANO směrem ke komunistům v souvislosti s jejich podporou vzniku menšinové vlády ANO a ČSSD.

Nezaplněný post by měl patřit hnutí ANO

Neobsazenou místopředsednickou pozici se pokusí nynější Sněmovna zaplnit na schůzi, která začne 23. listopadu. Místo patří podle plánů sněmovní většiny reprezentované ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN nyní už prakticky opozičnímu hnutí ANO. Zatím není jasné, koho hnutí do volby nominuje.

Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš by považoval za logické, kdyby kandidoval končící vicepremiér Karel Havlíček. Havlíčka Sněmovna na ustavující schůzi tento týden vyškrtla z volby předsedy dolní komory pro neslučitelnost funkcí.

10. listopadu 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!