Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslední cesta velvyslance domů

Česko

  21:28
PRAHA - Na pražském ruzyňském letišti přistál dnes večer armádní speciál, který z Pákistánu přivezl tělo velvyslance Ivo Žďárka. Na letišti letoun očekávali příbuzní tragicky zemřelého a také prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek.

Vojáci nesou rakev s ostatky Ivo Ždárka, který zahynul v Pákistánu při teroristickém útoku foto: ČTK

"Je nám to všem strašlivě líto, pana velvyslance jsme si opravdu velmi vážili," řekl prezident Klaus poté, co krátký obřad na letišti skončil. Podle něj je vidět, že velvyslanci jsou skutečně "v první linii" obrany českých zájmů ve světě. "Ukazuje se, že ta první linie leckdy bývá
velmi nebezpečná," dodal Klaus.

Prezident Václav Klaus (vpravo) kondoluje příbuzným Rakev přikrytou státní vlajkou vynesli z armádního letadla vojáci za zvuků smutečního pochodu. Poté zazněla hymna a pak byla rakev s tělem Ivo Žďárka uložena do automobilu pohřební služby. S velvyslancem se přišli rozloučit příbuzní, jeho matka k věnci přidala bílou lilii.

Soustrast rodině pak vyjádřili prezident i premiér Topolánek. Ten už odpoledne uvedl, že Ždárkova smrt byla tragickou událostí, která je výzvou k tomu, aby ČR usilovala o mírové řešení konfliktů a stála na straně boje proti terorismu.

Do armádního airbusu, který původně letěl do Afghánistánu se zásobami pro české vojáky, byla rakev naložena dnes po poledni středoevropského času s vojenskými poctami na letecké základně Čaklala. Pákistánská vláda předtím České republice nabídla, že pokud by nemohla dopravit osta tky velvyslance vlastními silami, poskytla by svůj speciál, uvedlo dnes ministerstvo zahraničních věcí.

Teroristický útok na hotel Marriot


Žďárek, který do funkce nastoupil teprve nedávno, podle dostupných informací přežil výbuch před hotelem. Stal se však zřejmě obětí následného požáru, když se podle médií pokoušel pomáhat dalším lidem v hotelu Marriott. V hotelu žil jen dočasně, protože v budově rezidence české diplomatické mise se právě dělaly úpravy, které měly zvýšit bezpečnost.

Žďárek je podle dostupných údajů teprve druhým Čechem, který se jako civilní osoba stal obětí teroristických útoků v zahraničí. Tím prvním byl v červenci 2005 stal Petr Kořán z Ústí nad Labem, který zemřel při útoku v egyptské rekreační oblasti Šarm aš-šajch.
Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...