Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pojďme zapálit svíčku za Karla, vyzval Pospíšil. Piety se zúčastnily stovky lidí

Česko

  21:30
Zhruba dvě stě lidí se zúčastnilo akce vyvolané europoslancem a předsedou pražské TOP 09 Jiřím Pospíšilem. Ten na sociální síti X vyzval veřejnost ke kolektivnímu zapálení svíček za zesnulého Karla Schwarzenberga. Akce s názvem Svíčka za Karla vyvrcholila u Schwarzenberského domu známého jako Deymovský palác ve Voršilské ulici.

„Pojďme dnes večer společně zapálit svíčku za Karla,“ napsal Pospíšil ve svém příspěvku, ke kterému připnul i pozvánku na pietní akci, ta začala od 18:30 na Piazzetě Národního divadla.

Mezi truchlícími byla řada pražských politiků a straníků TOP 09, například starosta Prahy 3 Michal Vronský. Celý průvod vedl Jiří Pospíšil do Voršilské ulice, kde před Schwarzenberským domem čekaly další desítky lidí. Shromáždění ukončila po sedmé hodině státní hymna a Pospíšilův proslov. Ten poděkoval Karlu Schwarzenbergovi především za jeho politické působení a službu České republice.

„Pro mě osobně je Karel Schwarzenberg vedle Václava Havla druhou největší osobností našich novodobých dějin,“ řekl Pospíšil. „Je to osobnost, která dnes nemá v české společnosti zastoupení,“ dodal.

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zemřel brzy ráno v 85 letech. Podle politologů zanechal velký odkaz nejen v české politice, ale také na mezinárodní scéně. Například Milan Školník vyzdvihl jeho velké charisma či kandidaturu na prezidenta. Jan Kubáček podotkl, že Schwarzenberg je fenomén, který zpopularizoval a zklidnil vztah k české šlechtě.

Karel Schwarzenberg pocházel z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů, studoval práva ve Vídni a ve Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově, ale studia nedokončil. Do roku 1989 žil v zahraničí, po listopadové revoluci se stal kancléřem prezidenta Václava Havla.

V únoru 2023 byl hospitalizovaný kvůli ucpané tepně, v březnu ho potrápil zápal plic. Sám o svém zdraví naposledy informoval na sociálních sítích v srpnu, kdy byl údajně hospitalizován kvůli potížím s kůží. Pobyt ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nazval „skvělou zkušeností“.

Lex Schwarzenberg

Tzv. Lex Schwarzenberg byl zákon, který v roce 1947 přijal československý parlament a platí dodnes. Zákon zestátnil majetek hlubocké větvě rodu, přišli mimo jiné o zámky v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, paláce v centru Prahy a řadu nemovitostí v jižních Čechách.

Karel Schwarzenberg nikdy tyto majetky po roce 1989 zpět nedostal, paradoxně tedy například Schwarzenberský palác v sousedství Pražského hradu patří nyní státu.

V roce 2022 navíc podstoupil dvě náročné operace srdce. V září 2018 dokonce zkolaboval ve Sněmovně. Poslední roky kvůli neuropatii nohou používal invalidní vozík a také trpěl cukrovkou.

Vlastní strana

V roce 2009 vznikla nová strana, pro kterou byla osoba Karla Schwarzenberga dlouho symbolem i hlavním lákadlem na voliče. Zkratka TOP znamená Tradice, Odpovědnost a Prosperita a číslovka 09 symbolizuje rok vzniku strany. Součástí loga se stal pro Karla Schwarzenberga typický motýlek, který byl neoddělitelnou součástí jeho image.

V TOP 09 se sešli bývalí lidovci i členové ODS. Jedním ze zakladatelů a iniciátorů vzniku strany byl Miroslav Kalousek. Schwarzenberg byl od počátku jednou z nejvýznamnějších osobností strany a až do roku 2015 byl jejím předsedou.

Největší úspěch strana zažila hned v prvních volbách, ve kterých postavila kandidátky. V roce 2010 ve volbách do Poslanecké sněmovny získala 16 procent hlasů voličů a dostala se do vlády Petra Nečase. Kalousek se pak stal ministrem financí a Schwarzenberg získal post ministra zahraničí.

Ve vládě byla TOP 09 tři roky, v dalších volbách však začala její popularita spíše klesat, což mohlo souviset i s tím, že Schwarzenberg začal svou roli spíše upozaďovat. V roli předsedy strany ho vystřídal nejdříve Miroslav Kalousek a poté Jiří Pospíšil.

Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...