Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pošta zjednoduší podnikání

Česko

Na 2000 místech se budou vydávat výpisy z obchodního nebo živnostenského rejstříku

PRAHA Tuzemským živnostníkům se zjednoduší podnikání. Česká pošta totiž do konce příštího roku otevře až dva tisíce přepážek, kde podnikatelé budou moci požádat o vydání výpisu z obchodního nebo živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí.

„V současnosti tyto služby poskytujeme na sedmdesáti čtyřech místech. Číslo dva tisíce určitě není konečné,“ řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

První strana z katastru nemovitostí stojí 110 korun a každá další 25 korun, každý druhý a další ověřený stejnopis bez ohledu na počet stran stojí 95 korun. Za jednu a každou další stranu z obchodního nebo živnostenského rejstříku zaplatí zájemce 85 korun.

Podle Mravinace Česká pošta vychází vstříc státu, který chce do tří let zavést takzvaný e-government. Tento projekt má občanům umožnit lepší komunikaci s úřady a jak už dříve uvedl ministr vnitra Ivan Langer, namísto lidí budou mezi jednotlivými úřady obíhat samotná data.

Podnikatelé záměr České pošty vítají. „Pozitivní je především dostupnost a rychlost, protože čím jednodušší bude vyřizování dokumentů na úřadech, tím lepší a výkonnější bude samotné podnikání,“ konstatovala Jana Jančíková z Národní asociace pro rozvoj podnikání. Mravinac uvedl, že náklady na rozvoj této služby určené především podnikatelům nebudou žádné, protože Česká pošta dopředu počítá s tím, že si tyto rozšířené přepážky na svůj provoz vydělají samy a podnik je nebude dotovat z jiných služeb.

Pošta má ale i další ambice - vydávat na pobočkách výpisy z rejstříku trestů. „Zatím tomu brání česká legislativa,“ dodal Mravinac.

Česká pošta letos na svých přepážkách vydala přes šestnáct tisíc výpisů z katastru nemovitostí a téměř sedm tisíc osm set výpisů z obchodního rejstříku.

Zájemci o tyto služby ale mohou využít i dalších institucí. Kontaktní místa veřejné správy postupně vznikají například na obecních úřadech. „O výpisy lze zažádat také na jednotlivých regionálních pobočkách Hospodářské komory,“ informovala Jančíková.

Plány České pošty jdou ale vedle poskytování služeb podnikatelům dál. Dosud státní podnik by se podle Mravinace měl v červenci 2009 změnit na akciovou společnost. „Otázka privatizace není na pořadu dne, stále ještě není jasné kdy a jakým způsobem by mohla proběhnout,“ dodal. I proto Česká pošta cílí především na elektronické služby, ve kterých vidí další ekonomický rozvoj firmy.

Pro podnikatele je nejdůležitější rychlost vyřizování dokumentů

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...