Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potopa v Krkonoších. Napršelo jako za měsíc v Česku

Česko

  14:49
PRAHA - Bouřky z tepla provázené lijáky zvedly hladiny horních toků Labe a Jizery.

Zatímco přes den bouřky přinášely většinou jen krátké intenzivní spršky, večer se pás bouřek zastavil v oblasti Krkonoš a přinesl srážky trvající několik hodin, což se promítlo i ve srážkových úhrnech.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu nejvíc srážek napadlo v Krkonoších, kde na Labské boudě naměřili meteorologové 88 litrů srážek na metr čtvereční, což o několik litrů převyšuje průměrný úhrn v Česku za celý červen.

V Medvědíně spadlo 77 litrů vody, na vodním díle Labská 72 litrů. Dvoračky naměřily 70 litrů, Lány a Vysoké nad Jizerou 40 litrů na metr čtvereční, na řadě dalších stanic bylo naměřeno kolem 30 litrů. Na řadě měřících stanic zejména ve východních Čechách a na jižní Moravě nepršelo vůbec.

BOUŘKY

Na některých místech padaly i kroupy. Zaznamenaly je meteorologické stanice Jičín, Praha - Karlov, Holešov, Kocelovice, Holovousy a Praha - Libuš.

Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně byl podle údajů Povodí Labe kolem půlnoci dosažen I. stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Na Jizeře v Dolní Sytové se průtok zvýšil z 2,4 metru krychlových za sekundu na 42 metrů krychlových za sekundu. Nejde tedy o nějaké katastrofické povodně, nicméně vzestup hladin je velmi patrný, uvedli meteorologové na svém webu s upozorněním, že bouřky se na území Česka mohou vyskytovat ještě dnes a ve středu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat