Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Potopa v Krkonoších. Napršelo jako za měsíc v Česku

Česko

  14:49
PRAHA - Bouřky z tepla provázené lijáky zvedly hladiny horních toků Labe a Jizery.

Zatímco přes den bouřky přinášely většinou jen krátké intenzivní spršky, večer se pás bouřek zastavil v oblasti Krkonoš a přinesl srážky trvající několik hodin, což se promítlo i ve srážkových úhrnech.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu nejvíc srážek napadlo v Krkonoších, kde na Labské boudě naměřili meteorologové 88 litrů srážek na metr čtvereční, což o několik litrů převyšuje průměrný úhrn v Česku za celý červen.

V Medvědíně spadlo 77 litrů vody, na vodním díle Labská 72 litrů. Dvoračky naměřily 70 litrů, Lány a Vysoké nad Jizerou 40 litrů na metr čtvereční, na řadě dalších stanic bylo naměřeno kolem 30 litrů. Na řadě měřících stanic zejména ve východních Čechách a na jižní Moravě nepršelo vůbec.

BOUŘKY

Na některých místech padaly i kroupy. Zaznamenaly je meteorologické stanice Jičín, Praha - Karlov, Holešov, Kocelovice, Holovousy a Praha - Libuš.

Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně byl podle údajů Povodí Labe kolem půlnoci dosažen I. stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Na Jizeře v Dolní Sytové se průtok zvýšil z 2,4 metru krychlových za sekundu na 42 metrů krychlových za sekundu. Nejde tedy o nějaké katastrofické povodně, nicméně vzestup hladin je velmi patrný, uvedli meteorologové na svém webu s upozorněním, že bouřky se na území Česka mohou vyskytovat ještě dnes a ve středu.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...