Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smutná bilance povodní: 11 mrtvých. Za smrt může alkohol i sluchátka na uších

Česko

  11:00aktualizováno  17:57
PRAHA - Zbytečné riskování, nedbání zákazu i nešťastná náhoda. Letos při povodních zemřelo z různých důvodů už jedenáct lidí. Smutná bilance přitom zřejmě ještě není konečná, pohřešují se minimálně čtyři osoby.

Záchranáři bojují o životy vodáků, kteří se 7. června u Herbertova na Českokrumlovsku vydali na raftu na rozvodněnou Vltavu. Raft s pěti mladíky se převrátil, dva z nich se utopili. foto: ČTK

1. oběť - Mrtvý ve struze
První obětí letošních záplav se stal muž, který v pátek 31. května spadl v Měčíně na Klatovsku do odtokové strouhy. Ve vodě ho našli sousedé, kteří ho vytáhli a snažili se ho zachránit. Muži už však nepomohli pomoct ani přivolaní záchranáři.

2. a 3. oběť - Spadla na ně chata
Tragédie se v neděli 2. června odehrála v chatové oblasti v Třebenicích poblíž Slapské přehrady. Vytrvalý déšť podmáčel okolí jedné z chat a zřejmě silný proud vody ji nakonec strhl. Sesunula se po stráni dolů asi o 50 metrů. V sutinách našli hasiči nejprve mrtvou ženu a po téměř pěti hodinách z trosek vynesli i tělo muže. Ani jemu už však nebylo pomoci.

4. oběť - Tělo na hladině
Děsivý pohled se naskytl ženě z Mladých Buků na Trutnovsku. V neděli 2. června se dívala na rozvodněnou hladinu řeky Úpy, když ve vodě spatřila lidské tělo. Okamžitě zalarmovala hasiče, kterým se podařilo tělo zachytit až asi o 15 kilometrů dál po proudu v centru Trutnova. Ukázalo se, že mrtvým je 55letý muž z Trutnova. Pitva prokázala, že zemřel utonutím.

Grafika znázornuje počty obětí při povodních v České republice.

5. oběť - Osudný úklid
Ještě hodinu po poledni v pondělí 3. června uklízel 82letý muž větve, které se naplavily na břeh Janovského potoka poblíž jeho chaty v Mokřanech na Benešovsku. To bylo naposledy, kdy ho jeho manželka viděla živého. Poté zmizel a našli ho až o něco později hasiči - mrtvého v korytě potoka.

6. oběť - Smrt v trafostanici
Pravděpodobně školácká chyba stála život mladého energetika, který v Cerhenicích na Kolínsku odpojoval zaplavenou trafostanici. Zřejmě si neověřil, že už není pod proudem. "Slyšel jsem hroznou ránu, čoud a zápach," popsal tragédii v ČT24 obyvatel obce. Podle starosty mohl být energetik přepracovaný, protože kvůli povodni pracoval několik hodin v kuse.

7. oběť - Na běžkyni spadl strom
Ignorovat zákaz vstupu do parku se krutě vymstilo mladé ženě, která pracovala jako trenérka fitness. V pondělí 3. června přijela na návštěvu ke svým rodičům a večer si šla zaběhat se psem do průhonického parku. Nasadila si sluchátka a pustila si oblíbenou hudbu. Právě proto zřejmě neslyšela, když se na ni začal řítit podmáčený strom. Zavalil ji i jejího psa. "Utrpěla těžké zranění hlavy a hrudníku, kterým na místě podlehla," uvedla mluvčí středočeské záchranky.

Snímek z průhonického parku, kde na běžkyni spadl podmáčený strom.
Vstup do průhonického parku je během povodní zakázaný.

Snímky z průhonického parku, kde na běžkyni spadl podmáčený strom.

8. oběť - Z výletu se nevrátil
Výlet do Krkonoš skončil tragicky pro 43letého muže z Prahy. Rodina ho pohřešovala už od víkendu. Jeho mrtvé tělo vytáhli hasiči v úterý 4. června odpoledne z Malého Labe ve Strážném na Trutnovsku. Zaklíněné bylo v kamenitém korytě řeky, odkud ho hasiči dostali na pevninu pomocí provizorní lanovky. Pitva potvrdila, že muž zemřel utonutím.

Tělo muže dostali hasiči na pevninu pomocí provizorní lanovky.
Hasiči odnáší tělo 43letého muže z Prahy, který utonul při povodních.

Tělo muže dostali hasiči na pevninu pomocí provizorní lanovky.

9. a 10. oběť - Opilí vodáci
Hloupý nápad stál život dvou mladých mužů. Přestože Česko sužují povodně, vydali se sjíždět Vltavu. Raft, ve kterém plulo celkem pět lidí, se převrhl na jezu u Herbertova na Českokrumlovsku. Bezpečně se na břeh dostali jenom tři vodáci. Jednoho utonulého vyprostili hasiči z řeky pár metrů pod jezdem. Druhého mladíka unášel proud několik stovek metrů, než ho hasiči vylovili. Ani jemu už však nešlo život zachránit.

Záchranáři bojují o životy vodáků, kteří se 7. června u Herbertova na Českokrumlovsku vydali na raftu na rozvodněnou Vltavu. Raft s pěti mladíky se převrátil, dva z nich se utopili.
Záchranáři bojují o životy vodáků, kteří se 7. června u Herbertova na Českokrumlovsku vydali na raftu na rozvodněnou Vltavu. Raft s pěti mladíky se převrátil, dva z nich se utopili.

Záchranáři bojují o životy vodáků, kteří se 7. června u Herbertova na Českokrumlovsku vydali na raftu na rozvodněnou Vltavu. Raft s pěti mladíky se převrátil, dva z nich se utopili.

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka byla posádka raftu opilá a apeloval na veřejnost, aby nehazardovali se životy sjížděním rozvodněných řek. "Varujeme všechny, že při současném stavu vody není možné splouvat řeky. Podobné počínání vede k tragickým událostem, která se stala na Herbertově," dodal jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura

11. oběť - Žena skočila pro psa
Policie našla tělo ženy, kterou strhla voda tekoucí kanálem - Podkrušnohorským přivaděčem - ve Vysoké Peci, uvedl server iDnes.cz. Do vody spadl pes, kterého venčila. Žena skočila za ním a vytáhla ho na břeh. Proud ji však strhl a začal ji unášet korytem kanálu. Celé tragédii přihlížela její 11letá dcera.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Policie v pátek odpoledne uvedla, že v souvislosti s povodněmi stále pohřešuje čtyři osoby, mezi nimi například i dva vodáky, s nimiž se převrátil raft v okolí Hlásné Třebaně na Berounsku.

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!