Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Česko

České Švýcarsko je po 20 dnech uhašené. Oblast dohlídají dobrovolní hasiči

Hašení požáru v Národním parku České Švýcarsko foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pátkem po dvaceti dnech skončil zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko. Po třetí odpoledne předali poslední sektory správě parku, na místě zůstane 72 dobrovolných hasičů jako dozor spolu s 35 kusy techniky. O víkendu se do svých domovů začnou vracet evakuovaní obyvatelé. Pro turisty je park přístupný, ale jen přes den a po stezkách.
  8:58aktualizováno  15:55

Správě národního parku v pátek v 15:00 hasiči předali poslední hašené území. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky a dobrovolní hasiči.

„Navazuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Dohlídky vykonává 72 dobrovolných hasičů s 35 kusy techniky, celkem 22 dobrovolných jednotek,“ doplnil mluvčí Lukáš Marvan.

Do evakuovaného Hřenska, jeho částí a dále Mezné a Mezní Louky se budou od sobotního rána vracet místní. Desítky lidí byly kvůli požáru mimo domov více než dva týdny.

V Mezní Louce podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka vznikla prozatímní hasičská stanice se 40 profesionálními hasiči. Zůstanou tam asi do konce srpna, bude záležet na počasí a srážkách, uvedl Vlček.

Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletí. Ještě odpoledne ale nabíraly vody z Labe, podle Marvana dle plánu. Řekl, že se nikde ohnisko neobjevilo a helikoptéry pouze prolévaly půdu.

Kdyby se v nepřístupném terénu však znovu objevily plameny nebo větší ohnisko, helikoptéra by dokázala doletět na místo do 30 minut, podotkl šéf hasičů Vlček. Zdůraznil, že i po zdolání požáru je důležité ohniska hlídat a případně zasáhnout včas.

Obyvatelé Mezné a Mezní Louky se budou vracet přes Vysokou Lípu, kde bude starosta Zdeněk Pánek vydávat povolenky. Turisté se do osad nedostanou. „Ve Hřensku to je bez problémů, tady se může prakticky okamžitě zahájit cestovní ruch,“ řekl starosta. Policie předpokládá, že se v sobotu zprůjezdní silnice z Hřenska do Německa.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Páteční noc byla pro hasiče úspěšná

Z původních 1 000 hasičů, kteří s požárem bojovali na začátku týdne, jich v pátek ráno na místě zůstávalo přibližně 120. Novinářům to řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Hasiči Ústeckého kraje na Twitteru ráno informovali, že poslední odřady, které na místě v pátek dopoledne zasahovaly, byly z Prahy, Liberce a Moravskoslezského kraje.

V Českém Švýcarsku vypukl ničivý požár 24. července. Zasáhl plochu o velikosti asi 1 060 hektarů. Celková plocha, kde se hasiči pohybovali, činila zhruba 3 600 hektarů.

Během zásahu se u požáru vystřídalo 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Záchranářům významně pomohli dobrovolníci, kteří mimo jiné obstarávali jídlo. „Takové masivní nasazení sil a prostředků je naprosto nevídané,“ zdůraznil Vlček.

Do pomoci s hašením se v průběhu zásahu zapojily i armádní vrtulníky. V Českém Švýcarsku zalily oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétaly zhruba 226 letových hodin. Dohromady zvládly 2 422 shozů vody. Do akce vojáci nasadili vrtulníky Sokol i silnější Mi-17.

Pomoc armádních pilotů s likvidováním jednoho z největších požárů v historii Česka trvala 19 dní. První den armáda vyslala jednoho Sokola, druhý den již proti ohni bojovaly dva tyto vrtulníky s podvěšenými bambi vaky. Po zapůjčení závěsného hasicího zařízení s trojnásobným obsahem byl jeden sokol vyměněn za silnější Mi-17.

Na hašení požáru v Národním parku se podílely stovky hasičů, letadla i vrtulníky:

30. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,