Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plocha k hašení v Hřensku se opět zmenšila, evakuovaní se v sobotu vrátí domů

Česko

  14:12
Hasiči po požáru v Českém Švýcarsku předají ve čtvrtek další části správě parku. Drony v noci objevily opět několik ohnisek, a to v okolí Pravčické brány a Bouřňáku. Podle nových informací se evakuovaní obyvatelé Hřenska a Mezní Louky budou moci v sobotu vrátit domů. Pro turisty se ale uzávěra parku prodlouží do konce srpna.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů, řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Oblast bude dál uzavřená pro turisty, dodala. Ministerstvo prodlouží omezení vstupu do národního parku do konce letních prázdnin 31. srpna.

Zásah hasičů v pátek probíhá na ploše přibližně 50 hektarů. V akci je 630 hasičů a 250 kusů techniky. Celková plocha nepředaných sektorů je pak 785 hektarů. Hasiči aktuálně předávají větší část území, které bylo součástí zásahové zóny. V minulých dnech to byl sektor 4. „Nyní se nám to samé podařilo i se sektorem číslo 3. Z prvního sektoru jsme dnes předali prostor nad Hřenskem, z dvojky pak území od České silnice po lokalitu kolem Větrovce,“ řekla,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Podle ní jsou ohniska na malých plochách ve spáleništi, na tato místa se hasiči stále vracejí a polévají je vodou. „Jdeme na jistotu díky předem známým souřadnicím z dronů.“

Podle plánu hasiči stahují některé hasicí odřady z jiných krajů. Už ve středu se například stáhly odřady hasičů Královéhradeckého kraje. V parku nechávají do pátku ještě velkokapacitní čerpadlo s obsluhou.

„Dnes to bude asi 150 mužů z Jihočeského, Jihomoravského, Plzeňského, Karlovarského a Vysočiny,“ dodala mluvčí.

Ve čtvrtek hasí čtyři vrtulníky

Ve vzduchu je nasazeno 5 vrtulníků, z toho čtyři budou přímo hasit. Zaměří se na lokality severně od Pravčické brány, Stříbrné stěny, Borový a Mezní důl a na západ od Bouřňáku.

„Území stále připravujeme tak, aby měly národním parkem nasmlouvané dobrovolné jednotky připravené v terénu mobilní čerpadla, hadicové vedení i nádrže s vodou,“ řekla Götzová. Vzhledem k tomu, že hasiči zasahují na stále menší ploše, rozhodli, že zruší čerpací stanoviště pro vrtulníky u Vysoké Lípy.

„Zůstávají čerpací stanoviště pro cisterny a vrtulníky na Mezní Louce,“ upřesnila mluvčí po 13:30.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!