Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Les v Českém Švýcarsku stále hoří. Šéf parku viní táborníka

Požár v Českém Švýcarsku

  10:20aktualizováno  22:34
Hasiči budou pokračovat v likvidaci požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko u Hřenska na Děčínsku v pondělí. Jednotky se postupně vrací zpět na základny, na místě zůstanou dobrovolní hasiči. Odpoledne bylo v akci 34 jednotek, dva vrtulníky i hasičské letadlo. Les začal hořet v neděli ráno, podle dostupných informací se nikdo nezranil. Šéf parku viní z požáru táborníka.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

„V současné chvíli se ukončují hasební práce. Jednotky se vracejí na základny. V hasebních pracích se bude pokračovat zítra v ranních hodinách,“ uvedli hasiči v neděli večer na Twitteru.

„Na místě bude ponechána jednotka dobrovolných hasičů, kteří budou místo hlídat,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Lukáš Faják. Nevyloučil, že se přes noc požár ještě rozšíří. Ze soutěsek bylo preventivně evakuováno asi 100 lidí, turistická atrakce zůstane dál zavřená.

Nejprve vzplály v lokalitě Malinový důl nedaleko Pravčické brány tři hektary lesa, požár se přes komunikaci rozšířil. Hasiči na místo vyráželi kolem osmé hodiny ranní, dopoledne bylo na místě 16 jednotek, večer byl jejich počet v jednom okamžiku i 34. Již dopoledne byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místě byla lezecká skupina hasičů.

S hašením pomáhal i vrtulník Letecké služby Policie ČR s bambi vakem a letadlo hasičů, které startovalo z letiště v Chřibské. „Vrtulník Letecké služby PČR nám pomáhá s hasebními pracemi na místě. Jeho plnění probíhá rovnou z Labe,“ napsali hasiči na sociálních sítích. Policisté krátce po deváté hodině večer uvedli, že vrtulník bude na místě i chvíli po setmění. „Brzy ráno se na místo vrátí a budou plně k dispozici,“ dodali na Twitteru.

Původní odhad byl, že hoří les o rozloze 200 x 50 metrů, nicméně později hasiči uvedli, že hoří téměř sedm hektarů lesa. Dopoledne upřesnili postupně na dva hektary, poté na tři hektary. Kolem čtrnácté hodiny hasiči informovali, že se daří oheň dostat pod kontrolu. Nicméně o hodinu později se objevilo další ohnisko.

„Objevilo se nám další ohnisko u soutěsek, oheň se pravděpodobně bude šířit tím směrem. Velitel nařídil evakuaci lidí, nemám informaci o počtu turistů, kterých se to dotkne. Vše probíhá v poklidu, až lidé budou pryč, uzavřeme lokalitu. Navíc byl zvednut vrtulník Armády ČR, aby pomáhal s hašením požáru,“ řekl odpoledne iDNES.cz Faják.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

Práci hasičům komplikoval nejen náročný terén, ale i kůrovcová kalamita. „Hasiči se snaží, aby se požár nešířil dále. Je to komplikované, stromy jsou tam velmi suché a i padají, zatím nemám informaci o tom, že by se někdo zranil,“ řekl Faják.

Hasiči nechávají střed požáru vyhořet, protože stabilita stromů je snížená a někomu by se mohlo něco stát, uvedl to v České televizi Pavel Benda, ředitel správy Národního parku České Švýcarsko (NPČŠ). Střed poté hasí vrtulník.

Podle posledních informací požár neohrožuje obyvatele Hřenska. „Od rána tu jezdí hasiči a viděli jsme i vrtulník,“ popsala redakci z místa turistka.

Na místě byl také Robert Mareš, místostarosta obce Hřensko, ve které žije asi 300 obyvatel. Jde však o oblíbené rekreační místo s velkým počtem turistů. „Naštěstí vítr fouká na opačnou stranu, takže žádný kouř k nám nejde. Opatření pro lidi jsme tedy nevydávali,“ řekl Mareš.

Park: Zahoření není přírodního charakteru

Správa parku se o požáru dozvěděla od německých kolegů. „Je to požár lesa, kouřová stopa je viditelná z míst i s dalekým výhledem,“ řekl iDNES.cz mluvčí správy NPČŠ Tomáš Salov. Kouř byl cítit v širokém okolí a dým byl vidět i z několik kilometrů vzdáleného Děčína. Správa Národního parku České Švýcarsko žádala návštěvníky oblasti Hřenska, aby usnadnili zásah.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

NPČŠ se domnívá, že zahoření není přírodního charakteru, přestože příčina ještě není známá. „Jsem přesvědčen o tom, že za tím stojí člověk, nebyla tu žádná bouřka. Stoprocentně si tam nějaký nezodpovědný člověk udělal ohýnek, odešel a toto je následek,“ řekl Benda v ČT.

Mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov uvedl, že příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování. „Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně,“ řekl Salov.

Mluvčí hasičů Faják odmítl komentovat příčinu zahoření. „Vyšetřovatel je na místě a zatím nemáme předběžnou informaci, co to mohlo způsobit. Za nás mohu jen říci, že příčina se vyšetřuje,“ uvedl.

Silnice z Hřenska do Mezní Louky byla kvůli zásahu hasičů neprůjezdná, znovu ji hasiči ve spolupráci s policií uzavřou také v pondělí.

V Národním parku České Švýcarsko hořelo také v dubnu. Tehdy vzplál zhruba jeden hektar lesa a rovněž na místo vyrazil vrtulník. Hasiči u požáru zůstali až do druhého dne.

V Česku nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím vzniku požárů a jejich šíření. Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě, neodhazovat nedopalky na zem, nevypalovat trávu.

Horké počasí přetrvává v Česku od úterý, sucho je dlouhodobé. Výstraha před vysokými teplotami s nízkým stupněm nebezpečí platí pro všechny kraje od pondělních 11:00 do 20:00. Teploty v Česku překročí v pondělí 31 stupňů Celsia.

Hasiči se kvůli suchu potýkají s požáry v celé republice

Hasiči v neděli s plameny bojovali i v jiných částech Česka. V Libereckém kraji vyjeli odpoledne během jedné hodiny ke třem lesním požárům. Od pátku přitom kvůli suchu v regionu platí zákaz rozdělávání ohně, povolené nejsou ani ohňostroje a pyrotechnické práce či provoz parních lokomotiv. Přísnější pravidla musí dodržovat i zemědělci při sklizni.

Na Broumovsku v neděli dopoledne vyráželi hasit doutnající ohniště ve vyprahlém lesním porostu nad jezerem Pískovna v Adršpašských skalách. V Praze v Divoké Šárce zasahovali u požáru pole.

S požáry bojují hasiči i v zahraničí. V americkém státě Kalifornie se musely evakuovat tisíce lidí, aktuálně tam hoří les jihozápadně od Yosemitského národního parku. Na severovýchodě Řecka plameny ohrožují národní park Dadai. Stovky turistů se kvůli živlu musely evakuovat z ostrova Lesbos.

Autoři: , ,